Gökkuşağı alabalığından (Oncorhynchus mykiss) izoleedilen Lactococcus garvieae izolatlarının antimikrobiyalprofillerinin belirlenmesi
Antimicrobial profiles determination of Lactococcus garvieae strains isolated from diseased rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 593888
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, 2014 Ocak ve 2017 Eylül tarihleri arasında Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki 12 farklı gökkuşağı alabalık çiftliklerinden balıklar toplanmıştır. Hastalıklı gökkuşağı alabalıklarından (Oncorhynchus mykiss) 100 adet bakteri suşu izole edilmiştir. Tüm izolatların tanımlanması geleneksel testler, APİ 20 strep testi ve PZR testi kullanılarak gerçekleştirilerek yapılmıştır. Pozitif kontrol olarak ATCC 43921 referans suşu kullanılmıştır. APİ 20 strep test sonuçlarına göre izole edilen 100 bakteriden 65 tanesi Lactococcus garvieae olduğu belirlenmiştir. PZR testi L. garvieae türü için spesifik olan pLG-1 ve pLG-2 referans genleri (16S rRNA) kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, gökkuşağı alabalıklardan izole edilen 100 suştan 68 adet L. garvieae olduğu teyit edilmiştir. Lactococcus garvieae suşlarına yapılan antibiyogram test sonuçlarına göre sulfamethoksazol, streptomisin ve sulfametoksazol+trimetoprim'e %100, ampisilin'e % 94.2, oksitetrasiklin %72.5, eritromisin'e % 55.07 ve oksolinik asit % 43.5 dirençli olduğu, fakat enrofloksasin % 26.09, doksisikline %20,3, amoksiklin ve florfenikol % 8.7 daha az düzeyde direnç tespit edilmiştir. Hastalığın tedavisinde üreticiye antibiyogram test sonuçlarına göre en etkili olan antibiyotiklerden florfenikol amoksiklin ve doksisiklinden birinin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fish were sampled from 12 different fish farms in Eastern Black Sea Region between January 2014 and September 2017. It was isolated hundred bacteria isolates from diseased rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). All isolates identification were carryed out using conventional tests, API 20 strep tests and PCR tests. ATCC 43921 reference strain was used as a positive control. According to results of the API 20 strep test, it was determined that 65 isolates from 100 bacterial isolates were Lactococcus garvieae. The PCR assay was determined using the reference genes pLG-1 and pLG-2 (16S rRNA) specific for the L. garvieae species. As a result of the study, it was confirmed that there were 68 L. garvieae from 100 strains isolated from rainbow trout. The antibiotic susceptibility test results showed that L. garvieae isolates were resistant %100 to streptomycin, sulfamethoxazole and sulfamethoxazole+trimethoprim, 94.2% to ampicillin, 72.5% to oxytetracycline, 55.07% to erythromycin and 43.5% to oxolinic acid, 26.09% to enrofloxacin, % 20.3 doxycycline, 8,7% to amoxicillin and florphenicol. According to the antibiogram test results, one of the most effective antibiotics florfenicol, amoxycline and doxycycline was recommended to the fish farmers for the treatment of the disease.