Clinical evaluation of the plaque inhibitory effect of aloe vera-containing mouth rinse in a 4-day plaque regrowth model
Aloe vera içeren ağız gargarasının, plak inhibisyonu üzerine olan etkilerinn 4 günlük plak akümülasyon modelinde klinik olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 506781
  2. Yazar: NESRIN M.ABDELWANIS EL NAIHOUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KURU, DOÇ. HARE GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Plağa bağlı diş eti iltihabının önlenmesi ve tedavisi için kimyasal plak kontrolünde altın standart olarak kullanılan klorheksidine alternatif bir kemoterapötik ajanın geliştirilmesi, yan etkileri önleme bakımından gereklidir. Bu çalışmada, aktif madde olarak başlıca aloe vera ve klorin dioksit içeren gargara formülasyonunun (ALV+ClO2) klinik etkinliğinin ve hasta memnuniyetinin, 0.2%'lik klorheksidin glukonat (CHX) ve distile su (DW) gargaraları ile 4-günlük plak akümülasyon modelinde karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya dahil edilen sistemik ve periodontal açıdan sağlıklı 33 birey rastgele olarak farklı gargara kullanım sırasına sahip 3 tedavi periyoduna ayrıldı. Bu bireylerden 4 gün boyunca mekanik plak kontrolü işlemlerinden uzak durmaları ve yalnızca kendilerine verilen gargaraları kullanarak günde iki kez ağızlarını çalkalamaları istendi. Her tedavi periyodunun başlangıcı ve 4. gün sonunda plak indeksi (PI), gingival indeks (GI) ve diş eti oluğu sıvısı (DOS) hacmi ölçüldü ve 4.günün sonunda memnuniyet anketi uygulandı. Tedavi periyodları arasındaki 10 günlük arınma döneminde bireylerden günlük mekanik plak kontrolü alışkanlıklarına tekrar dönmeleri istendi. Çalışmanın sonunda PI'da, ALV+ClO2, CHX ve DW tedavilerinde çoklu kıyaslama ve ikili karşılaştırmalarda CHX grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edildi (p˂0.05). Hasta algısına göre temizlik hissi açısından CHX, ALV+ClO2 ye göre daha yüksek puanlanırken, ağız kuruluğu, dişlerde renkleşme, hassasiyet, yanma, uyuşukluk hissi ve tad duyusunda değişiklik parametrelerinde ALV+ClO2, CHX'e göre anlamlı derecede daha yüksek puanlandı (p˂0.05). Sonuç olarak, ALV+ClO2 gargarasının plak inhibisyonu açısından CHX ile karşılaştırıldığında daha az etkili olduğu tespit edildi. Bununla birlikte, ALV+ClO2, CHX'e göre daha çok kabul görüp tercih edildi.
Özet (Çeviri)
The unveiling of an alternative chemotherapeutic agent to chlorhexidine formulations with same efficacy and less side effects is necessitated for chemical plaque control and treatment of gingivitis. The aim of this study was to evaluate the clinical efficacy and patient perception of a combination mouth rinse containing aloe vera and chlorine dioxide (ALV+ClO2) as active ingredients compared to 0.2% chlorhexidine gluconate (CHX) and distilled water (DW) in a 4-day plaque regrowth model with a crossover design. Total of 33 systemically and periodontally healthy subjects were included and randomly assigned into one of three treatments that have different sequences with a 10-day washout period. Subjects were asked to refrain from mechanical oral hygiene and only rinse with the allocated mouth rinse twice a day during the 4-day period. Plaque index (PI), gingival index (GI), and gingival crevicular fluid (GCF) volume were evaluated at baseline and the fourth day of each period. Satisfaction questionnaire was performed at the end of each treatment period. Regarding the primary outcome, statistically significant changes in PI scores were detected between the treatments (ALV+ClO2), CHX and DW (p˂0.05) in favor of the CHX mouth rinse. Although VAS score of (ALV+ClO2) was less than CHX in terms of mouth cleanliness, it had better taste perception and subject preference with less negative impact on mouth dryness, sensitivity, burning, numbness and no tooth staining compared to CHX. It was concluded that (ALV+ClO2) rinse has a less plaque-inhibitory effect than that of CHX, but has a better patient perception and preference.