Clinical and biochemical evaluation of lactobacillus reuteri containing lozenges as an adjunct to non-surgical periodontal therapy in chronic periodontitis
Kronik periodontitisli hastalarda başlangıç periodontal tedaviye ek olarak lactobacillus reuteri içeren pastil kullanımının klinik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
- Tez No: 429178
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmada kronik periodontitisli hastalarda diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (DYTKYD) işlemlerine ek olarak probiyotik kullanımının enflamatuar parametreler üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla, her bir kadranda en az 2 adet tek köklü dişin aproksimal yüzeyinde cep derinliği (CD) 5-7 mm ve gingival indeks (GI) değeri ≥2 olan 40 kronik periodontitisli hasta çalışmaya dahil edildi. Test grubundaki 20 hasta DYTKYD işlemine ek olarak probiyotik içeren pastilleri kullanırken; kontrol grubundaki 20 hasta DYTKYD işlemine ek olarak plasebo pastilleri günde 2 kere, 3 hafta süreyle kullandı. Plak indeks (PI), GI, sondalamada kanama (SK), CD, dişeti oluğu sıvısı (DOS) martix metalloproteinase-8 (MMP-8) ve tissue inhibitor of metalloproteinase-1 (TIMP-1) seviyeleri başlangıçta ve 21, 90, 180 ve 360. günlerde ölçüldü. Gruplar arası karşılaştırmalarda, PI, GI, CD, SK, MMP-8 ve TIMP-1 seviyeleri 180. güne kadar test grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlılık gösterdi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The effect of probiotics as an adjunct to scaling and root planning (SRP) on inflammatory parameters in chronic periodontitis patients (CP) warrants further investigation because of the controversial data. The aim of this study is to evaluate the clinical and biochemical efficacy of Lactobacillus reuteri containing lozenges as an adjunct to SRP in CP. A total of 40 patients, with at least 2 single-rooted teeth having at least one approximal site with a probing depth (PD) of 5-7 mm and gingival index (GI) of ≥2 in each quadrant were selected and randomly divided into 2 groups. Group-I received SRP+probiotic containing lozenges, whereas Group-II received SRP+placebo twice a day for 3 weeks. Plaque index (PI), GI, bleeding on probing (BoP), PD were measured and gingival crevicular fluid (GCF) sampling was performed at baseline and days 21,90,180 and 360. Intergroup comparisons of PI, GI, PD, BoP and GCF matrix metalloproteinase-8 and tissue inhibitor of metalloproteinase-1 levels revealed significance in favour of Group-I at all time intervals (p0.05).