Periodontal açıdan hastalıklı bireylerinfaz 1 periodontal tedavi sonrasında diş eti oluğu sıvısındaki BPI ve interlökin-1 beta düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the bpi and interleukin-1 beta levels in gingival crevicular fluid after phase 1 periodontal treatment of periodontally diseased individuals
- Tez No: 669695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT ARZU KAYAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Dişeti oluğu sıvısındaki (DOS) bakterisidal geçirgenlik arttırıcı protein inhibitörü (BPI) ve interlökin-1beta (IL-1β) düzeylerinin periodontal hastalığa etkisinin periodontal açıdan hasta bireylerde tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı ve sigara içmeyen 30 periodontitis hastası birey dahil edilmiştir. Bireylerin cerrahi olmayan periodontal tedavi öncesi, plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlanabilir cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), sondlamada kanama (SK) klinik parametreleri ölçülmüştür. DOS örnekleri kâğıt şerit yöntemiyle alınmıştır. Aynı işlemler cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası 6.hafta ve 6.ayda tekrarlanmıştır. Örneklerin analizleri için ELİSA yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: DOS IL-1β seviyeleri cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası 6. hafta ve 6. ayda başlangıç değerlerine göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde düşmüştür. 6. hafta ile 6. ay arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir düşme görülmüştür. DOS BPI seviyeleri ise cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası 6.hafta ve 6.ayda istatiksel olarak anlamlı bir şeklide düşmüştür ancak 6.hafta ile 6.ay arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Tüm klinik parametreler 6.hafta ve 6.ayda anlamlı bir şekilde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is the evaluation of periodontal disease effect of bactericidal permeabilty protein inhibitör (BPI) and interleukin-1beta (IL-1β) levels in gingival crevicular fluid (GCF) before and after treatment in patients with periodontal disease. Method: Thirty systemically healthy and non-smoking individuals with periodontitis were included in the study. Before non-surgical periodontal treatment, the clinical parameters of plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PD), clinical attachment level (CAL), bleeding on probing (BOP) were measured. The gingival fluid samples were taken using the paper strip method. The same procedures were repeated at 6 weeks and 6 months after non-surgical periodontal treatment. ELISA method was used for the analysis of the samples. Results: GCF levels significantly decreased from baseline values at 6 weeks and 6 months after periodontal treatment without GCF levels. A truly significant decrease was seen between the 6th week and the 6th month. GCF BPI levels decreased statistically significantly at 6 weeks and 6 months after non-surgical periodontal treatment, but there was no significant difference between 6 weeks and 6 months. All clinical parameters decreased significantly at 6 weeks and 6 months.