Bodrum'a gelen uluslararası ziyaretçilerin yerel yemek tüketimindeki motivasyon faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of motivation factors of local foods consumption by international visitors who visit bodrum
  1. Tez No: 506826
  2. Yazar: HÜSEYİN SEMERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Turistlerin tatil beklentilerinin farklılaşmasının, günümüzde turizm faaliyetlerinde alternatifler oluşturduğu ve turizm aktivitelerini çeşitlendirdiği söylenebilir. Bu alternatif turizm kaynaklarından biride gastronomi turizmi kapsamında yer alan yerel yemek tüketimidir. Turistler tatillerinde toplumun sahip olduğu kültüre ait olan yemekleri deneyimlemek istemekteler ve böylece turistler, tatile gittikleri yerlerin halkının yaşam şeklini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini de keşfetmektedirler. Yerel yemeklerin, yukarıda belirtilen ifadeleri karşılayabilme özelliğinin yanında turistlerin motivasyonlarını etkileyen önemli bir turistik çekim unsuru olduğuda söylenebilir. Turistleri seyahat etmeye yönlendiren çeşitli çekim unsurları vardır. Bunlar destinasyonların sahip olduğu (doğal, kültürel, tarihi gibi) içinde bulunduğu toplumun değerlerini yansıtan unsurlardır. Yerel yemekler de turistler için önemli bir turistik çekim unsuru olmaktadır. Ayrıca yerel yemekler, destinasyon imajını artırması, turistlerin özgün bir deneyim yaşamalarını sağlaması ve turistlerin tatmin seviyelerini artırmasından dolayı hem turistler hem de destinasyonlar için önemli olmaktadır. Bu bağlamda yerel yemeklerin turistlere daha fazla tanıtımın ve sunumun yapılmasının faydalı olacağı ve bu sayede toplumun yemek kültürünün korunup gelişmesine katkı sağlayacağı söylenebilir. Bu araştırmanın amacı, Bodrum'a gelen uluslararası ziyaretçilerin yerel yemek tüketimindeki motivasyon faktörlerinin değerlendirilmesine yöneliktir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, seyahat motivasyon teorileri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Gastronomi, Turizm ve Yerel Yemek hakkında bilgiler verilmiş olup üçüncü bölümde araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmada 385 anket elde edilmiş ve veriler SPSS (Statical Packages for the Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, Bodrum'a gelen uluslararası ziyaretçilerin yerel yemek tüketimindeki motivasyon faktörleri,“Kültürel Deneyim”,“Sosyal iletişim”,“Heyecan Arayışı”ve“Duyusal Çekicilik”faktörleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
We can say that, changing of tourist expectations have lead to exist alternative tourism subsections. Local food consumption which we can mention as gastronomic activity is one of the alternative tourism. These alternative subsections are giving them travel motivation and encouraging them to travel. During holiday, tourists desire to figure out the culture, life style, traditions of society. We can assume that, the local foods have a role which ensure above mentioned items and affect tourist motivations. Furthermore, local food is not only important for destination image but also tourist satisfaction and experience. As a result of those, it is benefitting to present the local foods to the tourists so it may help to preserve the present food culture as a heritage and improve the local foods avtivities. The aim of this study is to evaluate the motivations that effect tourists' local food consumption by the international visitors who visit Bodrum. The study has three section. In the first section, travel motivations theories were explained. In the second section, Gastronomi, Tourism and Local foods are mentioned. And the research results are explained in the third section. Content of research 385 surveys were collected from tourists who visit the Bodrum peninsula and analized with SPSS (Statical Packages for the Social Sciences) programme. According to the results, four motivation factors were found which affect foreign tourist's local food consumption. These factors are“Cultural Experience”,“Social Interaction”,“Excitement”and“Sensory appeal”.