Zincir otel işletmelerinde yöneticilerin sürdürülebilir turizm algıları: Bodrum örneği
An examination of managers perceptions of sustainable tourism in chain hotel enterprises: The case of Bodrum
- Tez No: 951633
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Otel işletmeleri, konaklama hizmeti sunarak turizm sektörünün temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Zincir oteller ise, ortak bir marka altında faaliyet gösteren, standartlaşmış hizmet kalitesi sunmayı amaçlayan çok birimli otel gruplarıdır. Sürdürülebilirlik kavramı, doğal kaynakların korunarak gelecek nesillere aktarılmasını ve sosyal, ekonomik dengenin uzun vadede sürdürülmesini ifade etmektedir. Sürdürülebilir turizm ise, çevresel kaynakları koruyan, yerel toplulukların refahını gözeten ve ziyaretçilere özgün deneyimler sunan bir turizm anlayışıdır. Bu tez çalışması, zincir otel işletmelerinde görev yapan yöneticilerin sürdürülebilir turizm kavramına ilişkin algılarını ve bu algıların işletme uygulamalarına yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Sürdürülebilir turizmin çevresel, ekonomik ve sosyo-kültürel boyutlarının turizm sektöründeki önemi her geçen gün artmakta olup, özellikle büyük ölçekli otel zincirlerinde yöneticilerin tutum ve uygulamaları bu sürecin başarısında belirleyici bir rol oynamaktadır. Çalışmada, yöneticilerin sürdürülebilirlik konusundaki bilgi düzeyleri, uygulama motivasyonları ve karşılaştıkları zorluklar nicel ve nitel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, yöneticilerin genel olarak sürdürülebilirlik ilkelerine olumlu yaklaştığını, ancak uygulamalarda maliyet, kaynak eksikliği ve organizasyonel destek yetersizliği gibi faktörlerin önemli engeller oluşturduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, kurumsal politikaların ve uluslararası standartların, yöneticilerin sürdürülebilir turizm uygulamalarına katılımını güçlendirdiği belirlenmiştir. Bu çalışma, zincir otel işletmelerinde sürdürülebilir turizmin daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi için yöneticilere yönelik eğitim programlarının artırılması ve işletme stratejilerine sürdürülebilirlik odaklı hedeflerin entegre edilmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Hotel enterprises constitute one of the fundamental components of the tourism sector by providing accommodation services. Chain hotels are multi-unit hotel groups operating under a common brand, aiming to offer standardized service quality. The concept of sustainability refers to the preservation of natural resources for future generations while maintaining social and economic balance over the long term. Sustainable tourism, on the other hand, is a tourism approach that protects environmental resources, promotes the welfare of local communities, and provides visitors with authentic experiences. This thesis aims to examine the perceptions of managers working in chain hotel enterprises regarding the concept of sustainable tourism and how these perceptions are reflected in operational practices. As the environmental, economic, and socio-cultural dimensions of sustainable tourism gain increasing importance within the tourism sector, the attitudes and practices of managers, particularly in large-scale hotel chains, play a critical role in achieving sustainability goals. The study analyzes managers' knowledge levels, motivational factors for implementation, and the challenges they encounter using both quantitative and qualitative research methods. The findings reveal that while managers generally exhibit a positive attitude toward sustainability principles, factors such as cost concerns, lack of resources, and insufficient organizational support act as major barriers to implementation. Furthermore, it is determined that corporate policies and international standards significantly strengthen managers' participation in sustainable tourism practices. This study highlights the need for enhanced training programs targeting managers and the integration of sustainability-oriented objectives into business strategies to ensure more effective implementation of sustainable tourism practices in chain hotel enterprises.