İlkokul öğretmenlerinin kurumsal aidiyet algısı ve mesleki yeterlilik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perception of institutional belonging of primary school teachers and perception of professional competence
- Tez No: 506829
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Aidiyet bireylerin herhangi bir olguya karşı gerçekleştirmiş oldukları bağlılık olarak tanımlanmaktadır. Kurumsal aidiyet ise çalışanların çalıştıkları kurum ile ilgili bütün olgular karşı geliştirmiş oldukları bağlılığı ifade etmektedir. Mesleki yeterlilik çalışanların yaptıkları işler ile ilgili yetkinliklere ve bilgilere sahip olmayı tanımlamaktadır. Öğretmenlik alanında ise yeterlilik, öğretmenlerin sınıf içi unsurları yönetebilme ve gerekli bilgi seviyesine sahip olabilmektir. Mesleki yeterliliğin yüksek olması eğitimin kalitesini etkileyen önemli bir unsurdur. Mesleki yeterliliği etkileyen ve mesleki yeterlilikle ilişkili olduğu düşünülen aidiyet algısı çalışmanın ana konularını oluşturmaktadır. Bu çalışmada mesleki yeterlilik algısı ve kurumsal aidiyet arasındaki ilişkiler incelenecektir. Ayrıca mesleki yeterliliğin örgütsel aidiyet algısı üzerinde herhangi bir etkiye sahip midir? Sorusuna yanıt aranacaktır. Çalışmanın teorik alt yapısı, öğretmenlik mesleği ile ilgili kavramlar, aidiyet kavramı ve kurumsal aidiyet kavramları ve mesleki yeterlilik kavramları ile oluşturulmuştur. Bu amaçla yerli ve yabancı alanyazın ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın alan araştırması kısmında anket yöntemi kullanılarak veri toplamaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili, Sultanbeyli ilçesindeki ilkokullarda çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. 200 öğretmen ile yapılan araştırmada elde edilen veriler SPSS 22 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler ve regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Commitment is defined as the belongingness that individuals make against any event. Organizational commitment refers to the commitment that employees have developed against all the events related to the institution they are working with. Professional competence defines the skills and knowledge of the jobs that employees do. In the field of teaching, competence is the ability of teachers to manage the elements in the classroom and to have the necessary level of knowledge. The high level of professional competence is an important factor affecting the quality of education. It constitutes the main subjects of the organizational commitment perception that affects professional competence and is thought to be related to professional competence. n this study, the relationship between perception of professional competence and organizational commitment will be examined. The theoretical sub-structure of the study is formed by the concepts related to the teaching profession, the concepts of commitment and organizational commitment, and the concepts of professional competence. For this purpose, local and foreign literature has been examined in detail. In the study, data were collected by using survey method. The sample of the research consists of the teachers working in the primary schools in Sultanbeyli in Istanbul. The data obtained from 200 teachers in the study were analyzed by SPSS 22 package program. Descriptive statistics and regression analyzes were performed.