Fen bilimlerinde maddenin yapısı ve özellikleri ünitesinin öğretiminde eğitsel oyunların kullanılması
Using the educational games in teaching structure and properties of the material unit in science
- Tez No: 506865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Ulusal ve uluslararası alanda yapılan çalışmalara göre ülkemiz fen bilimleri alanında diğer ülkelerin ortalamasının altında kalmaktadır. Alanyazın incelendiğinde öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutum ve görüşlerinin de olumsuz olduğu görülmektedir. Fen bilimleri öğretiminde eğitsel oyunlar kullanılarak öğrencilerin akademik başarılarının artırılabileceği ve öğrencilerin fen bilimleri dersine karşı olumlu tutum geliştirebilecekleri düşünülmektedir. Bu çalışmada fen bilimleri dersinde“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ünitesinin öğretiminde eğitsel oyunların kullanıldığı eğitsel oyun etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve görüşlerine etkisi araştırılmıştır. Yöntem: Araştırma karma desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda kontrol gruplu ön test - son test modeli kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanması için Keçeci ve Kırbağ Zengin (2015) tarafından geliştirilen“Ortaokul öğrencilerine yönelik fen ve teknoloji tutum ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Maddenin yapısı ve özellikleri akademik başarı testi”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğrencilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden, araştırmacının gözlem ve günlüklerinden, öğrencilerin fen bilimleri günlüklerinden faydalanılmıştır. Çalışma Bilecik ili Bozüyük ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 12 öğrenciden oluşan bir deney grubu ve 13 öğrenciden oluşan bir kontrol grubu oluşturmaktadır. Araştırma 7. sınıflarda“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ünitesinde sekiz haftada gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Eğitsel oyun etkinlikleri ile ders yapmaya başlamadan önce ön test olarak uygulanan tutum ve başarı ölçeklerinde deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmazken; eğitsel oyun etkinlikleriyle ünite tamamlandıktan sonra son test olarak uygulanan tutum ve başarı ölçeklerinde deney grubu lehine anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca elde edilen nitel bulgulara göre öğrencilerin Fen Bilimleri dersine yönelik görüşlerinde de olumlu değişim gözlenmiştir. Öğrenciler dersi sevdiklerini, derste eğlendiklerini ve derse katılma isteklerinin arttığını belirtmişlerdir. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonucunda eğitsel oyunların“Madde ve Özellikleri”ünitesinde kullanılmasının öğrencilerin başarılarını artırdığı, tutumlarını ve derse yönelik görüşlerini olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler açısından sınıf iklimini olumlu etkilediği, derse katılımı ve başarıyı artırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu bağlamda eğitsel oyun etkinliklerinin sınıf mevcudu, okulun ve sınıfın fiziki durumları göz önünde bulundurularak tüm derslerde ve Fen bilimleri dersinin diğer ünitelerinde de kullanılmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: According to the evaluative studies done in national and international field it has been deducted that student's level of science success is below average. Besides, when the body of literature is analyzed it is stated that the attitudes of students to science are generally negative. It is considered that using educational games in teaching science will increase the students' academic success and the students will develop positive attitudes to science. In this study, effects of educational game activities towards students' academic success, attitudes and opinions by using educational games in teaching“Structure and Properties of Material”unit in Science has been investigated. Method: This study carried out by mixed method. On the quantitative dimension of the study, pretest posttest control group design is used. In order for collecting the quantitive data,“Attitude scale of science and technology towards secondary school students”and“Material and properties success test”developed by researcher is used. On the other hand, semi-structured interviews with the students, researcher's observations and journals, students' journals are used for the in qualitative dimension of the study. The study has been carried out in a public secondary school in Bozüyük province of Bilecik state. The study group is comprised from students as 12 in experimental group and 13 in control group. Study has been practiced on“Material and Properties”unit in7th grades for eight weeks. Results: In the success and attitude scales that conducted before teaching with educational game activities, it has been determined that there is no significant difference between experimental and control groups. After completing the unit with educational game activities, significant results on behalf of experimental group has been acquired. Also qualitative findings of the research show that students' attitudes to science lesson have been affected positively. Students indicate that they like the lesson, enjoy in the lesson and their will of participating to the lesson is increased. Conclusion and Suggestions: It has been reached that using educational games in“Material and Properties”unit effects students' success, attitudes, and views towards the lesson positively. Contextually, it has been confirmed that using educational games in other units will be useful. It's inferred from the research thar educational games increase the participation and success and have a positive effect on the classroom environment from the viewpoint of teachers. In this sense, it's believed that usage of educational game activities in the other units of science education and other subjects is useful taking into consideration of clasroom size and physical condition of the clasroom and school.