Bir aydın olarak Cemil Meriç'in edebi dünyası
The literary world of Cemil Meriç as an intellectual
- Tez No: 506873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Cemil Meriç, düşünce hayatımızın önemli entelektüellerindendir.“Kendimizi tanımak, irfanın varabileceği en yüksek merhale.”sözünü pratik olarak bütün hayatında görmek mümkündür.“Ben hiçbir hizbe dâhil değilim, hakikate bağlıyım”diyen Cemil Meriç ile ilgili bugüne kadar birçok makale, tez ve kitap yazılmıştır. Bu çalışmalar, genellikle sosyoloji alanıyla ilgilidir. Günümüzde Cemil Meriç deyince akla gelen, Cemil Meriç'in sosyolog tarafıdır. Ancak onun kitaplarında, yazılarında, sohbetlerinde, sosyolojinin yanı sıra edebiyatla ilgili düşünceleri de oldukça fazladır. Bu tezimizde Cemil Meriç'in edebiyata ve edebiyat türlerine ait düşüncelerini irdeledik. Bunu yaparken kelimelerin muhteviyatı ve anlam dünyasını, aydın ve entelektüel sorgulamalarını da çalışmamıza dâhil ettik. Dil ve medeniyet ilişkisine ait fikirlerini sorguladık. Sosyal bilimler iç içe geçtiğinden, edebiyata ait düşüncelerini irdelerken onun sosyolojiye ait düşüncelerine de temas ettik.
Özet (Çeviri)
Cemil Meriç is an important intellectual of our life. It is possible to see him apply“Getting to know ourselves is the highest stage where knowledge reaches up”in all his life. Various articles, theses, and boks have been written about Cemil Meriç who says“I'm not included in anycommunity, I depend on the truth.”These Works are generally related to the field of sociology. In our day when it comes to Cemil Meriç, his sociologist side springs to minds. However, as well as sociology, his thoughts related to Literature are quite a few in his books, writing sand conversations. In our thesis, we study on Cemil Meriç's thoughts regarding to Literature and Literature genres. While doing this, we included in our study the context of the words, their semantic world and his bright, intellectual questionings. We examined his thoughts about the relationship between Language and civilization. As the social sciences are interrelated, we touched upon his thoughts on sociology While examining his thoughts about literature.