The adoption of innovation in Turkish accounting profession
Türk muhasebe mesleğinde yenilikçiliğin benimsenmesi
- Tez No: 506879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Türk muhasebe mesleğinde, çalışanların yenilikleri kullanmada davranışsal niyetlerini etkileyen faktörleri nicel yöntemlerle araştırmayı amaçlamaktadır. Elli beş ( 55 ) katılımcıdan toplanan veriler analiz edilmiştir. Araştırmada Rogers'ın yeniliğin yayılımı kuramı ( IDT ) ile Davis'in teknoloji kabul modeli birleştirilmiştir. Yenilikçi özelliklerin beş algısı olan uygunluk (CPA), karmaşıklık (CPL), göreli avantaj (ADV), denenebilme(TRI) ve gözlenebilme(OB) ile birlikte algılanan fayda ( PU ) , algılanan kolaylık ( PEU) ve davranışsal kullanım niyeti ( BI ) değişkenleri temel alınmıştır. Elde edilen sonuçlar, yenilikçi özelliklerin çalışanların teknolojiyi kullanım niyetlerinde önemli ölçüde olumlu etken olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte yüksek pozitif sonuçlar muhasebe, denetim ve finans çalışanlarının veri analiz araçları, süreç otomasyonu, blok zinciri gibi yenilikleri benimsemeye hazır olduklarını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada sadece Türk muhasebecilik mesleği çalışanları arasında yapıldığı için, genelleme sınırlaması vardır. Diğer ülkelerde yapılacak çalışmalar, aynı sonucu vermeyebilir. Muhasebe, finans ve denetim alanında yeniliklerin benimsenmesi konusundaki farkındalığı artırmak adına, üniversitelerde profesyoneller yetiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The principal aim of this research is to investigate adoption of innovation in Turkish accounting profession using a quantitative methods. The results were obtained from 55 participants and the relationships between the variables were analyzed. The study investigated the connections between the variables including five perceived characteristics which are compatibility ( CPA ) , complexity ( CPL ), relative advantage ( ADV ) , trial ability ( TRI ), and observation ( OB ) for the innovation diffusion theory (Rogers,1995) and perceived usefulness ( PU ), perceived ease of use ( PEU ), and behavior intentions (BI) in the technology acceptance model TAM (Davis, Bagozzi, & Warshaw, 1989). The hypotheses developed for this study were tested. The main results indicated that there exists a positive relationship between the different factors that were used to consider the adoption of innovation in the Turkish accounting profession. Higher positive correlations in the results reveal readiness to adopt innovations such as process automation, block chain technology, big data and analytics among others. This research has a limitation of generalizability where much attention is only to the Turkish accounting professions, whose findings may not guarantee the same situation in other countries. Thus, further research is needed to include other nations of the world. It is recommended that professionals need to be developed in universities to enhance their awareness of innovation adoption in the accounting and auditing field.