Comparative study about the rise of non-state actors in Africa
Afrika'daki devlet dışı aktörülerin yükselişinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 506895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Afrika'daki radikal grupların, özellikle de devlet dışı aktörlerin sayısı bu grupları yenme çabalarına rağmen bölgesel ve küresel olarak yükseliştedir. Bu devlet dışı aktörlerden bazılarının El Kaide ve İŞİD gibi dünyaca ünlü terörist gruplarla bağlantıları bulunmaktadır. Bununla birlikte, kıtadaki bütün radikal gruplar bir ana kuruluşa bağlılık göstermemekte ve herhangi bir ulus-ötesi devlet dışı aktörün etkisi altında olmadan çıkarlarını sürdürmeyi tercih etmektedir. Ayrıca, mevcut literatür, terör örgütlerinin yükselişi ile pozitif olarak ilişkilendirilebilecek geçerli unsurları göz ardı etmektedir. Bu durum, devlet dışı aktörlerin operasyonlarının coğrafi temellerine bakılmaksızın onları bir araya getiren ortak paydaların ve ortaya çıkış nedenlerinin derinliklerine inme ihtiyacını ortaya koymaktadır. Din bariz bir cevap gibi gözükse de yine de keşfedilmesi gerekilen daha belirgin değişkenler bulunmaktadır. Bu nedenle bu tez Global Hipotez yaklaşımı bu kuruluşların oluşumlarının ardında yatan nedenleri ister ana neden ister tetikleyici bir faktör olsun anlayabilmek için bir rehber olarak kullanılmıştır. Bu amaçla şu anda terör olayları yaşayan Afrika'daki on dört ülkeyi incelemek için ise Nitel Karşılaştırmalı Analizi yönteminin Bulanık Küme varyantı (fsQCA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of non-state actors, especially extremist groups in Africa has been on the rise despite efforts to defeat them regionally and globally. Some of these non-state actors have affiliations with globally notorious terrorist groups like Al Qaeda and Islamic State. However, not all extremist groups in the continent owe allegiance to a parent organization and prefer to pursue their interests without the influence of any transnational non-state actors. Moreover, current literature neglects viable elements that could be positively associated with the rise of terrorist organizations. This invokes to dig deep down the causes of their emergence and common denominators among these non-state actors that brought them together irrespective of their geographical base of operations. Although religion might be the obvious answer but still there are more salient variables to explore. Hence, Global Hypotheses elements were utilized as a take off guidance in order to grasp the underlying causes behind the formation of these organizations, be it a root cause or a triggering factor. Furthermore, Fuzzy Set Qualitative Comparative Analysis (FsQCA) was employed to scrutinize fourteen countries in Africa that are currently experiencing terrorism incidents.