İkinci Dünya Savaşı (1939-1945) ve sonrasının tekstil ve moda tasarımına etkisi
The impact of Second World War (1939-1945) and post-war period on textile and fashion design
- Tez No: 506896
- Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1945 sonrası süreçte savaşın tekstil ve moda tasarımı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde öncelikle tekstil, moda ve tasarım kavramlarının açıklamasına yer verilmiştir. Moda tasarımı ve tekstil, insan ihtiyaçlarına göre değişen ve toplumsal olaylardan etkilenerek şekillenen kavramlardır. Tarihsel süreç boyunca toplumların yaşadığı olaylar sonucunda büyük değişimler gösteren moda tasarımı ve tekstili etkileyen en önemli olaylardan birisi de İkinci Dünya Savaşı'dır. Bu çalışmada da İkinci Dünya Savaşı öncelikle genel olarak ele alınmış; ardından öncesi, süreci ve sonrası olmak üzere moda tasarımı üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Çalışmada veri tabanları belgesel tarama tekniği ile taranarak ilgili kaynaklara ulaşılmış; bilgiler görsellerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the impact of war on textile and fashion design after 1945. In this respect, the definitions of textile, fashion and design concepts are presented. Fashion design and textile are concepts that change according to human needs and both are influenced by social events. The Second World War is amongst the most important events affecting fashion design and textile, which has undergone major changes as a result of events that have been experienced by societies throughout the historical process. And The Second World War is primarily discussed in general in this study and then the effects of the war on fashion design before, during and after the war periods are explained. In the study, the databases were scanned by documentary searching technique and the related resources were reached and the information is supported with graphic content.