İkinci Dünya Savaşı sonrası İzmir'de sosyal yaşam (1945-1950)
Social life of Izmir after the Second World War (1945-1950)
  1. Tez No: 590570
  2. Yazar: ŞİRİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
1939-1945 yılları arasında gerçekleşen İkinci Dünya Savaşı, Türkiye'nin savaşı girmemesine rağmen, savaşa girmemek adına yürüttüğü siyaset ülke içinde siyasi, sosyal ve iktisadi alanda derin etkiler yaratmıştı. Ege Bölgesi'nin hatta Türkiye'nin en büyük ihracat limanlarından birine sahip olan İzmir'de İkinci Dünya Savaşı'nın olumsuzluklarından yoğun bir şekilde etkilenmişti. İktisadi durgunluk ve savaş dönemi uygulamaları İzmir'in sosyal hayatında da yavaşlamayı beraberinde getirmişti. Savaşın sona ermesiyle birlikte, hem iç siyasetteki rahatlama hem de Türkiye'nin Batılı ülkelerle başlattığı ilişkiler, ülkenin Batı'ya açılan bir şehri olan İzmir'de de kendini hissettirmişti. Öncelikle artan iktisadi canlanma sosyal hayatın hızlanmasını beraberinde getirmişti. İlk etkisini İzmir Fuarında göstermiş, bir çok yabancı ülke fuara katılmıştı. Öte yandan İzmir belediyesi başta olmak üzere pek çok kamu ve özel kurum İzmir'in sosyal hayatına etki eden girişimlerde bulunmuş; sosyal hayatı yönlendiren adımlar atmışlardı. Bu tez çalışmasında İkinci Dünya Savaşı sonrası İzmir'in sosyal hayatına ışık tutulmaya çalışılacak; halkın günlük yaşantısına etki eden pek çok düzenleme, uygulama, etkinlik hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
The Second World War took place between the years 1939-1945, despite Turkey to enter the war, in order to go to war conducted by politicians in the country politics, it had a profound effect on the social and economic field. Even in the Aegean region, which has one of Turkey's biggest export port of Izmir, the negativity of the Second World War was heavily affected. Economic stagnation and wartime practices brought about a slowdown in Izmir's social life. With the end of the war, as well as relaxation in both domestic politics and Turkey's relations with Western countries began in Izmir, a city to the West of the country he had made itself felt. First of all, the economic revival brought about the acceleration of social life. The first effect was shown in Izmir Fair, many foreign countries participated in the fair. On the other hand, many public and private institutions, especially the municipality of Izmir, have made attempts to affect the social life of İzmir; they had taken steps that led to social life. In this thesis, we will try to shed light on the social life of İzmir after the Second World War; will be informed about many regulations, practices and activities affecting the daily life of the people.