Geo-political reasons behind the Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) from the viewpoint of the European Union
Avrupa Birliği açısından Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığının (TTYO) jeo-politik nedenleri
  1. Tez No: 594756
  2. Yazar: SERPİL METO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği (AB) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında 2013 - 2017 yılları arasında müzakere edilen TTYO'nun arkasındaki jeo-politik nedenleri,“zayıflamış Batı”kavramını aşmak, dünyadaki diğer bölgeleri kontrol etmek,“Atlantik havzası”nı güçlendirmek“ amaçlarını içeren ”transatlantik hegemonyayı sürdürmek“; küresel ticaret standartlarını belirleme, çok taraflı ticaret sistemini savunma veya meydan okuma amaçlarını içeren ”küresel ticareti domine etmek“; ve son olarak, AB idaresinin manevra esnekliğinin arttırılması, AB'nin bütünlüğü ve güvenliği, ”enerji birliği“ politikasının sağlanması amaçlarını içeren ”AB içindeki sorunları aşmak" olmak üzere üç jeopolitik sebep altında on yıllardır süren transatlantik ilişkinin dinamiklerini AB'nin bakış açısını temel alarak araştırmaktadır. Bu çalışmada, transatlantik ilişki üç dönemde analiz edilecektir, ilişkilerin başlangıcından TTIP müzakerelerinin resmi olarak başlamasına kadar geçen süreyi kapsayan 1945 – 2013 yılları arası; resmi müzakerelerin yapıldığı 2013-2017 yılları arası; ve son olarak, 2017'den günümüze kadar olan, müzakerelerin donduğu ve ilişkilerin kötüleştiği dönem.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the geo-political reasons behind TTIP, which was negotiated between the European Union (EU) and the United States (US) from 2013 to 2017, from the viewpoint of the EU by exploring the dynamics of the decades long transatlantic relationship under three geo-political reasons as“sustaining transatlantic hegemony”in terms of overcoming the“weakened West”notion, controlling the other regions in the world, strengthening the“Atlantic basin”;“dominating the global trade”in terms of setting the global trade standards, defending or challenging the multilateral trade system; and finally,“overcoming the problems within the EU”in terms of enhancing the maneuver flexibility of the EU administration, assuring a whole and secure Europe and finally the“energy union”policy. In this paper, the transatlantic relationship will be analyzed in three periods including 1945 to 2013, which marks the time from the beginning of relations till the start of the official TTIP negotiations; 2013 to 2017, in which the official negotiations were held; and finally, from 2017 to present in which, the negotiations were frozen and relations deteriorated.