Klasik Osmanlı düşüncesinde doğa fenomenleri
Natural phenomena in the classical Ottoman thought
- Tez No: 506905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA HULUSİ LEKESİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Klasik Osmanlı düşüncesinde doğa fenomenlerinin nasıl anlaşıldığı, algılandığı ve yorumlandığı incelenmiştir. Zaman aralığı olarak Osmanlı klasik düşüncesinin ana eksende varlığını sürdürdüğü 14. yy ila 19. yy seçilmiştir. Burada fenomenler kendi içlerinde oluş nedenlerine göre gruplandırılmıştır. Osmanlı düşüncesini oluşturan kaynaklardan en önemlisi olarak Klasik İslam düşüncesi ve onu besleyen Antik Yunan düşüncesinin özellikle Aristo'nun fenomenlere bakışları da yüzeysel olarak değinilmiş ve Osmanlı ile olan alakaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, belirlenen fenomenlerin yorumlanış ekseninde ve yine belirlenen tarih aralığı içerisinde Osmanlı düşüncesinin seyrini ortaya çıkarmaktır. Bu nedenle tez hazırlanırken klasik metinlerin seçiminde dikkat edilmiş ve bu metinlerin çeşitliliği önemsenmiştir. Bu çerçevede Osmanlı düşüncesi incelenirken Aristo ve Klasik İslam düşüncesinin Osmanlı üzerinde etkisi ortaya çıkarılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined how natural phenomena are understood, perceived and interpreted in classical Ottoman thought. The time frame of this study is between 14th century and 19th century, when the period of the Ottoman classical thought continued as the main exponent. Here, the phenomena are grouped in terms of their reasons for being. As the most important sources of the Ottoman thought, the views of Classical Islamic thought and of the Ancient Greek thought, especially of Aristotle's phenomena, were also mentioned basically and tried to determine their relevance to the Ottoman Empire. The aim of this study is to reveal the course of the Ottoman thought within the determined interval of time and on the axis of interpretation of the determined phenomena. For this reason, while preparing this dissertation, we tried to shed light on these phenomena by looking classical texts and the diversity of these texts was also emphasized. While analyzing Ottoman thought in this frame, it is desired to trace the influence of Aristotle and Classical Islamic thought on the Ottomans.