Oikonomia'dan İlm-i Tedbir-i Menzil'e: Osmanlı'da ekonomi politiğin alımlanışı
From Oikonomia to İlm-i Tedbir-i Menzil: The reception of political economy in Ottoman
  1. Tez No: 853034
  2. Yazar: NEŞE VOYVODA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YARDIMCI YALÇINTAN, PROF. DR. FERHAT KENTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez Osmanlı ekonomik düşüncesinde Aristoteles mirasını ele almaktadır. Aristoteles mirası üzerine bir araştırma Antik Yunan ve Roma medeniyetleriyle ilişkili Klasik Gelenek olarak isimlendirilen külliyata doğru açılmıştır. Bu tez Klasik Gelenek'in alımlanış yollarından biri olarak tercüme ve felsefe arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Klasik Gelenek'in mirasçısı olarak Osmanlı'yı küresel tarih yazımına eklemlemektedir. Aristoteles'in ekonomiyle ilişkili metinlerinin Osmanlı Türkçesinde alımlanışında öne çıkan Arapça ve Latin dillerine tercümelerinin izleri sürülerek insan, doğa ve çalışma arasındaki ilişkilerin dönüşümü tartışılmıştır. Aristoteles'te yer yer farklılaşan ve ortaklaşan ekonomi ve politika arasındaki ilişkinin Fransızcada économie politique olarak birleşimi, servet elde etme bilimi olarak kuruluşu ve 19. yüzyılda Osmanlı'da alımlanışıyla ilişkili olarak etik, ekonomi ve politika arasındaki ilişkinin dönüşümüne dair sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
on the legacy of Aristotle has opened towards a corpus called the Classical Tradition, associated with the ancient Greek and Roman civilizations. This thesis has situated the Ottoman Empire within global historiography by focusing on the relationship between translation and philosophy as one of the ways in which the Classical Tradition was received. By tracing the traces of translations from Arabic and Latin languages prominent in the reception of Aristotle's texts related to economics in Ottoman Turkish, the transformation of relationships between humans, nature, and labor has been discussed. The amalgamation in French as“économie politique,”the establishment as the science of wealth acquisition, and its reception in the 19th century Ottoman context have led to exploring the transformation of the relationship between ethics, economics, and politics, occasionally differentiated, and converged in Aristotle, within the context of the relationship between economy and politics.