Kızılcık çekirdeğinden elde edilen aktif karbonun tekstil boyar maddesi olan rhodamine B'yi adsorplama özellikleri
Adsoption of the textile dye rodhamine B on the activated carbon obtained from cranberry kernel and features
- Tez No: 506936
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gelişen endüstriye paralel olarak artış gösteren çevresel sorunlar gün geçtikçe ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu durum mevcut su kaynaklarının kirlenmesine, temiz ve kullanılabilinir su kaynaklarının da zamanla azalmasına işaret ediyor. Böylece, temiz su kaynaklarının oluşturulması ve kirli suyun temizlenmesi ve yeniden işlenmesinin önemi hem ekonomik hem de sağlık açısından gün geçtikçe artmaktadır. Sudaki kirliliğe karşı geliştirilmiş aktif karbonun gözenekli yapısı, deneysel çalışmalara başka bir boyut kazandırmaktadır. Sonuç olarak sulu çözeltilerde düşük derişimlerde bile bulunmasıyla kirliliğin giderilmesinde veya en azami seviyeye inmesinde en etkili yöntem olmuştur. Yalnız bu maddenin düşük maliyet ile üretilmesi gerekmektedir çünkü sürekli dışarıdan temin edilmesi ekonomik açıdan güçtür. Bu nedenle, organik atıklardan elde ettiğimiz uygun hammadde kullanımı tercih edilmelidir. Doğada bulunan atık maddelerden aktif karbon üreterek bu madde üzerinde adsorpsiyon çalışmaları yaptım. Bu yöntemle, daha önce incelenmemiş belli bir miktarda kızılcık çekirdeğinden elde edilen aktif karbon verimi %40 civarındadır ve B.E.T yüzey alanı 1940,3968 m2/g olarak cihaz tarafından ölçülmüştür. Yapılan deneylerde, Trakya bölgesinde yetişen Cornus mas L. bitkisinin, farklı konsantrasyon, çözelti ve gazaltı koşulları altında en büyük yüzey alanı üzerindeki adsorpsiyon miktarına göre araştırılmıştır. Ayrıca, adsorpsiyon verimine etki eden pH, sıcaklık ve renklendirici konsantrasyonu araştırılmıştır. Sonuç olarak, değerlendirilen veriler Langmuir ve Freundlich izotermleri için uygundur. Karakterizasyonu için BET, t-pilot, sıfır yük noktası, TGA, elementel analiz, SEM ve FTIR'a bakılmıştır. Ayrıca, adsorpsiyon verimine etki eden adsorban konsantrasyonu, başlangıç boya konsantrasyonu, pH ve sıcaklık üzerine etkileri araştırılıp ve adsorpsiyon mekanizması; adsorpsiyon izotermleri, adsorpsiyon kinetiği ve termodinamik parametrelerinin yani ΔGo, ΔHo ve ΔSo dayalı hesaplamaları yapılarak uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial development causes serious environmental problems with the water pollution to be one of the most important problem which have yet to be brought under control as the clean and drinkable water resources are decreasing sharply with the time. Therefore, the importance of producing clean water resources and treatment and re-processing of wastewater increases gradually both in terms of economy and health. Conventional wastewater treatment methods are gradually becoming inadequate to meet the requirements of a higher environmental quality. Use of porous structure of activated carbon for the wastewater treatment is an adequate method to meet the requirements of a higher water quality. However, in order to realise the economic viability of this process the active carbon material needs to be produced rather than supplying from an external source which is not economic. Consequently, use of suitable raw materials that can be obtained from organic waste sources is preferable. Here, we present a comprehensive experimental study for the production and use of active carbon for wastewater treatment. We have produced an active carbon material from waste materials found in nature and performed adsorption experiments. With this method, the yield of activated carbon obtained from a certain amount of cranberry core which has not been studied yet found to be about % 40 and the B.E.T surface area was measured to be 1940, 3968 m² / g. Experiments were performed on the Cornus mas L. plant that grows in the Thrace region to investigate the adsorption quantity on the higher surface area under different concentrations, solutions, and degas conditions. pH, temperature and colourant concentration which also affects the adsorption yield were examined. The experimental results were found to be suitable for Langmuir and Freundlich isotherms. The characterization of the produced active carbon was analysed through BET, t-pilot, zero load point, TGA, elemental analysis, SEM and FTIR. Additionally, the effects of adsorbent and initial dye concentration, pH and temperature on adsorption yield were explored and adsorption mechanism; adsorption isotherms, adsorption kinetics, and thermodynamic parameters, ΔGo, ΔHo ve ΔSo, were also calculated to present the compatibility of the material.