Bazı L-aminoasitlerin schiff bazlarının geçiş elementleri ile verdikleri komplekslerin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of the complexes of schiff bases of some L-aminoacids with some transition metals, the elucidation of the structures and the investigation of physicochemical properties of theirs
- Tez No: 506935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamız da Co (II), Ni(II), Pd(II) ve Pt(II) geçiş metallerinin L formundaki fenil alanin, triptofan, asparagin, glisin ve glutamin amino asitleri, 8-hidroksi kinolin ve etilendiamin yardımcı ligantların 2-hidroksi-1-naftalaldehit ve furfulaldehit gibi aromatik aldehitler ile vermiş oldukları kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen komplekslerin yapıları elemental analiz, IR, UV-VIS ve X-Ray spektroskopileri, termal analiz (TG/DTA), iletkenlik, manyetik moment, 1H ve 13C NMR, LS-MS ve erime noktası tayini yöntemlerinden faydalanarak aydınlatıldı. Yapısal karakterizasyondan sonra komplekslerin biyolojik uygulanabilirlik açısından komplekslerin antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenebilmesi için çeşitli bakteri ve maya ile test edildi. Sentezlenen komplekslerin antimikrobiyal aktivite gösterdikleri belirlendi. Ayrıca sentezlenen komplekslerin DPPH giderme aktiviteleri EC50 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In the present study, a new series of amino acid Schiff bases were synthesized from bensaldehyde, 2-hydroxy-1-naphthaldehyde and L-Phenyl alanine, L-Asparagine, L-Glysine, L-Glutamine and L-Thyritophane. Furthermore, synthesis of d-block metal complexes of mixed ligand with metal precursors such as Co (II), Ni (II), Pd (II) and Pt (II) salts and some selected auxiliary ligands such as 8-hydroxyquinoline and etylenediamine were to be performed under refluxing conditions and optimization of the reactions to obtain the composition of complexes using mol rate and Job methods. The preparation and structural elucidation of the complexes will be undertaken by using physico-chemical (Elemental Analysis, Melting point, Magnetic susceptibility, Conductivity), spectroscopic methods ( LC-MS, UV/Vis, 1H NMR, 13C NMR, XRD and FT-IR) and thermal analysis (TG-DTA). In addition, Antimicrobial, cytotoxyte and antioxidant activites of obtained complex compouns were investigated.