Hata simülasyonlu CAN-BUS eğitim seti geliştirilmesi
Development of CAN-BUS training set with error simulation
- Tez No: 506999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mekatronik Mühendisliği, Education and Training, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kontrol Alan Ağı (Controller Area Network ,CAN) yüksek güvenilirliğe sahip endüstriyel bir seri haberleşme protokolüdür. CAN haberleşmesi geliştirildiği günden günümüze kadar endüstride bir çok alanda kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle otomotiv sektöründe çok fazla tercih edilen CAN haberleşmesinin güvenli ve hataya dayanıklı olması olumlu yanları olarak belirtilirken, özellikle iletim hızının sınırlı olması ve hız arttıkça fiziksel gerekliliklerinin değişmesi olumsuz yanları arasında gösterilebilir. CAN hatlarında yüksek hızlara çıkıldığında izin verilen maksimum hat uzunlukları eş oranda düşmektedir. İlerleyen yıllarda Endüstri 4.0 hareketi ile birlikte CAN haberleşmesinin daha da fazla yaygınlaşması ve CAN FD ile birlikte endüstrinin farklı alanlarında kullanılması beklenmektedir. Bu tez çalışması kapsamında CAN haberleşmesinin tarihinden ve çalışma prensibinden detaylı olarak bahsedilecek ve örneklerle açıklanacaktır. Devamında CAN haberleşmesi üzerinde çalışmaya imkan tanıyacak ve bilgisayar üzerinde çalışan bir ara yüze sahip olan bir eğitim seti tasarlanacak ve hem bilgisayar ortamındaki simülasyonlar hem de gerçek endüstriyel uygulamalardan alınan bir örnek üzerinden tasarlanan bu set yardımıyla daha fazla öğrencinin CAN haberleşmesi üzerinde çalışmasına ve hata yapıları, hat yoğunluğu ve mesaj yapısı gibi önemli konularda kendini geliştirmesine imkan tanınacaktır.
Özet (Çeviri)
Controller Area Network (CAN), is an industrial communication protocol with high security standards. CAN communication is being used from the day it developed till today in lots of different areas within industry. In addition to being used mainly in automotive industry, the strong ways of CAN communication are shown as being secure and fault tolerant. On the other hand, some negative ways are the communication speed limitation due to physical necessities of high speed CAN lines. In following years, usage of CAN communication is expected to become higher along with CAN FD within the scope of Industry 4.0 revolution. In this study, the history and significance of CAN communication will be explained through examples. Additionally, a training set will be designed with a computer interface, several simulation structures on computer and 3 different real CAN modules that will be created referencing real time automotive CAN-BUS systems. This aim of creating this set is to allow more students to study and learn CAN communication including bus load concept, CAN errors with message structures and contribute to related studies.