Analitik ağ süreci (anp) ve ağırlıklı aksiyomatik tasarım ile hızlı tüketim malları sektöründe bir uygulama
Analytic network process (anp) and axiomatic design and a case study in fast moving consumer goods inductry
  1. Tez No: 507000
  2. Yazar: DUYGU DİYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, öncelikle karar verme süreci ve karar verme teknikleri ile ilgili bilgi verilmiştir, ardından Analitik Ağ Süreci ve Aksiyomatik Tasarım hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Teorik bilgilerden sonra, tezin uygulama bölümünde hızlı tüketim malları sektöründen bebek bezi ürünlerinin seçiminde tüketicilerin dikkate aldığı kriterlerden bahsedilmiş, Mısır pazarındaki alternatifler belirtilmiştir. Bu alternatiflerin pazar paylarını tahmin edebilmek için 10 kriter oluşturulmuş, bu kriterler 3 ana küme altında toplanmıştır. Kriterler arasında hem iç hem de dış bağımlılık olduğu için çok kriterli karar verme tekniklerinden biri olan Analitik Ağ Prosesi uygulamasına karar verilmiştir. Ağ ve ilişkiler tanımlandıktan sonra konusunda uzman 4 kişinin ortak görüşüyle, modeldeki kriterler ikili karşılaştırma metodu ile ağırlıklandırılmıştır. Tutarsızlık oranları da hesaplanmış ve analiz edilmiştir. Model analizi ve kriterlerin ikili karşılaştırması için Super Decisions paket programı kullanılmıştır. Programda ortaya çıkan ağırlıklar daha sonra Aksiyomatik Tasarım modelinde kullanılarak her bir bebek bezi markasının pazardaki güçlü ve zayıf kriterleri analiz edilmiş ve markaların pazarda yürüteceği stratejilerde ve yeni ürün geliştirmelerinde odaklanacağı noktalar konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all ,decision making multi criteria decision making mehtodologies are represented and Analytic Network Process and Aximatic Design have been explained in details. After teoric information, on step of exercise , criterias about baby diaper selection process have been mentioned and the alternatives in Egypt market have been listed. 10 criterias which have been splitted to 3 main groups, have been used in the method in order to estimate market share of 5 alternative brands. As there ise internal and external dependency, Analytic Network Process has been selected to apply to the model. After the model has been built with network and dependencies, comparisons were done with the consensus of 4 marketin employee and consistency ratio has been calculated. Super Decision programme has been used for the analysis of model. Weight of criterias, which was one of the outcomes of the ANP model, has been used in Axiomatic Design methodology to analyse the weaknesses and strengths of 2 top sold brands in market and some suggestions about the focus points of the brands in order to expand their share in the market, has been given.