Lojistik merkezlerin Türkiye ekonomisindeki yeri, Erzurum ili örneği
The importance of logistical centers in Turkish economy, the case of Erzurum
- Tez No: 864814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FATİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de işletmeye açılan lojistik merkezlerin ülke ekonomisine etkisini araştırmak, Erzurum ili ve lojistik merkezinin genel içindeki payını ele almaktır. Bu amaçla Türkiye'de kurulmuş lojistik merkezlerin bulunduğu illerin dış ticaret faaliyetleri ve lojistik merkezlerin yük taşıma bilgileri, 2013-2022 dönemini kapsayan TCDD raporları ve TÜİK dış ticaret verileri kullanılmıştır. Ayrıca uygulama ili olan Erzurum'un coğrafi, ekonomik, demografik, istihdam ve ulaştırma alt yapısı hakkında bilgiler verilip, Erzurum'da kurulmuş olan Palandöken lojistik merkezi hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to investigate the effect of the logistical centers opened in Turkey on the country's economy and to discuss the share of Erzurum province and its logistical center in general. For this purpose, the foreign trade activities of the provinces where the logistical centers are located in Turkey and the freight transport information of the logistical centers, Turkish State Railways (TCDD) reports covering the period 2013-2022, and Turkey Statistical Institution (TÜİK) foreign trade data were used in this research. In addition, this research gives information about the geographical, economic, demographic, employment, and transportation infrastructure of Erzurum and evaluates Palandöken logistical center in Erzurum.