13 cr mo 4-5 yüksek sıcaklık dirençli çelik kaynaklı bağlantılarının tekrarlı ısıl işlem koşullarında dayanım özelliklerinin değişimi
Change of 13crmo4-5 creep resistant steels mechanical properties under cyclic post weld heat treatment conditions
- Tez No: 507004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL TABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
H2S gibi kükürt içeren ortamlarda çalışacak rafineri ekipmanlarının NACE ( National Association of Corrosion Engineers) standartlarına göre korozyon dirençlerinin sağlanması amacıyla, özellikle kaynaklı bağlantıların tekrarlı ısıl işlemlere tabi tutulması yaygın başvurulan bir yöntemdir. Kaynaklı bağlantı içeren bu tür basınçlı kapların kaynaklı imalat, kaynak tamiri ve olası bir, ikinci kaynak tamiri durumlarını takiben en az 3 defa, kaynak sonrası gerilme giderme ısıl işlemlerine maruz kalacağı göz önünde bulundurularak 3 farklı kaynak yöntemi ile birleştirilen SMAW (Shielded Metal Arc Welding), GTAW (Gas Tungsten Arc Welding), SAW (Submerged Arc Welding) bağlantılara, ASME Sec VIII Div. 1 gereksinimleri çerçevesinde gerilme giderme tavının sıcaklık ve süre olarak üst limitlerinde 3 çevrim, alt limitlerinde ise 1 defa uygulanan gerilme giderme ısıl işlemleri sonrası kaynak ve ısıdan etkilenmiş bölgelerinde sertlik ile çentik darbe tokluğu testleri yapılmıştır. Her ısıl işlem sonrası alınan numunelerle yapılan testlerden elde edilen mekanik değerlerin değişimi gözlenerek, tekrarlı ısıl işlem durumunun farklı kaynak yöntemleriyle birleştirilen bağlantılarda amaçlanan iyileşmelere gerçekten neden olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyclic post weld heat treatments are widely used common processes to maintain corrosion resistance of welded joints which are expected to endure at H2S environments according to NACE (National Association of Corrosion Engineers). In consideration of a pressure vessel may have a welded joint, a repair weld and an additional repair weld, vessel may be subjected to three consecutive post weld heat treatments. Three different welding methods applied on (SMAW, GTAW,SAW) plates of 13 CrMo 4-5 (P11) subjected to cyclic post weld heat treatments at maximum time/temperature conditions 3 cycles and at minimum time/tempereture conditions 1 cycle as per ASME Sec. VIII Div.1 requirements. In the sequal, change of toughness and hardness values observed at weld and heat affected zones. As the observation of change on mechanical test results of test pieces which are taken after each post weld heat treatment cycle, cyclic heat treatments benefits on different weld methods have been investigated.