Lisianthus (Eustoma grandiflorun CV royal F1 purple)'un mikro çoğaltımı üzerine araştırmalar
- Tez No: 50700
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Eustoma grandiflorum ev. Royal Fj Purple varyetesininin vitro hızlı klonal üretimi için gerekli koşulların tespiti amaçlanmıştır. Steril tohumların in vitro çimlendirilmesiyle elde edilen bitkiciklerden alınan sürgün ucu ve küçük sürgün explantalırnın hızlı çoğaltımı için en uygun stokinin/oksin konsantrasyonu, köklenme için uygun oksin tipi ve konsantrasyonu, sürgün uzunluğuna GAj'ün etkisi belirlenmiştir. In vitro çoğaltım ve gelişme bakımından, küçük sürgünler (5 mm) sürgün uçlarına göre denenen 8 besin ortamı içerisinde MS+4.0 mg/1 KIN ortamında 12.0 adet/explant sürgün ile en iyi sonucu vermiştir. MS/2 + 1.0 mg/1 IBA; MS/4 + 1.0 mg/1 IBA; MS/2 + 1.0 mg/1 IAA; MS/2 +3.0 mg/1 IAA; MS/2 +0.5 mg/1 IBA; MS/2 +3.0 mg/1 IBA ortamlarında % 100 köklenme oranına ulaşmıştır. In vitro bitkiciklerin dış koşullara transferi için perlit, ponza, cüruf, harç gibi alıştırma ortamları kullanılmış, tutum oranı bakımından ponza diğerlerine göre daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been aimed to establish the necessary conditions for the rapid in vitro cloning reproduction of cv. Royal Fj purple variety of Eustoma grandif lorum species. The Cytokynin/oxin concentration most suitable for rapid reproduction of shoot explants which were taken from tiny plants obtained by the in vitro germination of the sterilised seeds, the type of oxine suitable for rooting and its concentration, and the effect of GA3 on shooting length have been determined. In view of in vitro reproduction and growth, tiny shoots of 5 mm showed the best results in 8 nutritive media which was tried according to shoots points and in a MS + 4.0 mg/1 KIN, with 12.0 explant shootlets being the best ones. A rooting percentage of 100 % has been obtanied in the media of MS/2 +1.0 mg/1 IBA; MS/4 +1.0 mg/1 IBA: MS/2 + 1.0 mg/1 IAA; MS/2 + 3.0 mg/1 IAA; MS/2 + 0.5 mg/1 IBA; MS/2 + 3.0 mg/1 IBA. In order to transfer the in vitro tiny plants to external conditions, a variety of adaptive materials has of been used such as perlit, pumice, slag and scoria. In view of retainment of the shootlets in the soil or in the medium, pumice yielded the maximum result as compared with the other adaptive materials.