In the context of housing problem: Branded housing advertisements
Konut sorunu bağlamında markalı konut reklamları
  1. Tez No: 507026
  2. Yazar: KÜBRA ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE ÖZONUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, markalı konut reklamları ve konut sorunu kapsamındadır. Çalışmanın önemi, konut reklamlarının konut sorununun çevre, kentsel güvenlik ve konut maliyeti boyutları bağlamında ele alındığı ilk çalışma olmasıdır. Çalışmada markalı konut reklamlarının konut sorunundaki rolünün ne olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. Bu amaçla, markalı konut reklamlarında, çevre sorunlarına neden olan inşaata dayalı büyüme modelinin, kentsel güvenlik sorunlarına neden olan sosyo-mekânsal ayrışmanın ve konut maliyeti sorununa neden olan emlak spekülasyonunun nasıl teşvik edildiği ve özendirildiği normatif bir yaklaşımla ve eleştirel söylem analizi yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, inşaata dayalı büyüme modelinin kalkınma, sosyo-mekânsal ayrışmanın mutluluk, huzur ve kaliteli bir yaşam, emlak spekülasyonunun ise bir fırsat olarak kodlanarak özendirildiği ve teşvik edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the issues of branded housing advertisements and housing problem. The significance of the study is that it is the first study, in which the housing advertisements and housing problem are dealt within the scope of the environment, urban security and cost of housing amounts. In the study, it was tried to find out the role of branded housing advertisements in the housing problem. With this purpose, how the construction-based growth model that causing environmental problems, the socio-spatial distinction leading to urban security problems and the real estate speculation causing the housing cost problem to be legitimated, promoted and encouraged branded housing advertisements, were investigated with a normative approach and the method of critical discourse analysis. As a result of the study, we reached to the conclusion that the construction-based growth model was promoted and encouraged by coding as development, the socio-spatial distinction as happiness, peace and quality of life, and real estate speculation as an opportunity.