Emekli bireylerde fiziksel aktivite düzeyi ile çift görev performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level and dual task performance in retired individuals
  1. Tez No: 507038
  2. Yazar: ESRA NUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL DEMİRDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızın amacı emekli bireylerdeki fiziksel aktivite düzeyi ile çift görev performansı arasındaki ilişkiyi incelemekti.Çalışmaya 55-65 yaş aralığında, 50 emekli birey alındı. Bireylerin demografik bilgileri kaydedilerek, kognitif durumları ve düşme durumları değerlendirildi. Çalışmamızda bireylerin denge değerlendirmesinde Berg Denge Ölçeği (BDÖ), fiziksel aktivite düzeylerinin belirlenmesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ-KF), fiziksel performansı değerlendirmede Kısa Süreli Performans Testi, yaşam kalitesi için Nottingham Sağlık Profili, egzersiz algılarını belirlemede Egzersiz Yarar/Engel Algısı Ölçeği kullanıldı. Kognitif ve motor ek görevlerin denge ve postüral stabilite üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla; süreli kalk yürü, 10 metre yürüme, tandem duruş, kendi etrafında 360° dönme ve tek ayak üzerinde duruş performansları sırasıyla görevsiz, kognitif ek görev ve motor ek görevlerle tekrarlandı ve performans süreleri kaydedildi. Süreli kalk yürü, 10 metre yürüme, tandem duruş, kendi etrafında 360° dönme ve tek ayak üzerinde duruş testlerinde hem kognitif hem motor çift görev performansları ile bireylerin IPAQ-KF toplam puanları arasında ilişki olduğu belirlendi (p0.05). Yaptığımız çalışmanın sonucu olarak fiziksel aktivite düzeyi yüksek olan bireylerde, hem denge problemlerinin azaldığı, hem de çift görev performanslarının daha iyi olduğu bulunmuştur. Emekli bireylerde fiziksel aktivite seviyesi ile çift görev performansı arasındaki bu ilişki, denge problemleri ve düşmeye bağlı oluşabilecek sağlık sorunlarının önlenmesinde bireylerin aktivite alışkanlığı ve çift görev performansı yönleriyle de değerlendirilmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to examine the relationship between the physical activity level and dual-task performance in retired individuals. 50 retired people between 55-65 years of age were included in the study. The demographic information of the individuals was recorded and the cognitive status and the fall status were assessed. In our study, we used Berg Balance Scale (BBS) to assess balance, International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) to assess physical activity level, Short Physical Performance Test to assess physical performance, Nottingham Health Profile for quality of life and ExerciseBenefit/Barrier Perception Scale to determine exercise benefits and obstacle perceptions. In order to examine changes in balance and postural stability with additional tasks assigned to individuals; Timed Up &Go Test, 10 meter walking test, tandem stance test, 360° of rotation and one leg balance test performances were repeated respectively with no task, with cognitive task and motor task and the performance time was measured during the task. It was determined that both cognitive and motor dual-task performances in Timed Up &Go, 10-meter walking, tandem stance, 360° rotation and one leg balance tests were correlated with the IPAQ-SF total scores (p0.05). As a result of our study, we found that balance problems had decreased and the dual task performances were better in the individuals with higher physical activity level. This relationship between physical activity level and dual-task performance in retired individuals shows the importance of evaluating individuals in terms of activity habits and dual-task performance in the prevention of health problems that may occur due to balance problems and falling.