Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş üstü bireylerde yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite arasındaki ilişki
Relationship between quality of life and physical activity i̇n i̇ndividuals aged 65 YEARS and over presenting to the family medicine polyclinics
  1. Tez No: 767394
  2. Yazar: AHMET BAKİ KİRİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfus hızla artmaktadır. Bu nedenle yaşlı nüfusu izlemek, fiziksel aktif kalmalarını sağlamak, psikolojik durumlarını değerlendirmek ve toplumdan kopmalarını önlemek aile hekimlerinin önemli görevleri arasındadır. Bu çalışmada hastanemizin aile hekimliği polikliniklerine başvuran 65 yaş üstü bireylerde yaşam kalitesinin, fiziksel aktivite ve çeşitli faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Prospektif olarak yürütülen bu kesitsel çalışma 01.06.2022-31.07.2022 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran, çalışmaya katılma kriterlerine uyan 65 yaş ve üzeri 132 hasta ile yapıldı. Çalışmaya başlamadan önce gerekli izinler ve Etik Kurul onayı alındı. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilip yazılı onamları alındıktan sonra, yaşam kalitesiyle ilişkili olabilecek faktörleri ve sosyodemografik bilgileri sorgulamak için yüz yüze görüşme yöntemi ile katılımcı bilgi toplama formu, Mini Nütrisyonel Değerlendirme-Kısa Form (MNA-SF), CASP-19 Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (CASP-19), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ-SF), Geriartrik Depresyon Ölçeği Kısa Form (GDS-SF) ve Jenkins Uyku Skalası (JSS) uygulandı. Araştırma verileri dijital ortamda IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The elderly population is increasing rapidly in the world and in our country. For this reason, it is among the important duties of family physicians to monitor these individuals, to ensure that they remain physically active, to evaluate their psychological status, and to help prevent the elderly from breaking away from society. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between quality of life, physical activity and various factors in individuals over the age of 65 who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics. For this reason, it is among the important duties of family physicians to monitor the elderly population, to ensure that they remain physically active, to evaluate their psychological status, and In this study, it was aimed to evaluate the relationship between quality of life, physical activity and various factors in individuals over the age of 65 who applied to the family medicine polyclinics of our hospital. This prospective cross-sectional study was conducted with 132 patients aged 65 and over who applied to the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine polyclinic between 01.06.2022 and 31.07.2022 and met the inclusion criteria of the study. Relevant permissions and Ethics Committee approval were obtained before starting the study. After the participants were informed about the study and their written consent was obtained, the participant information collection form, Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF), CASP-19 Quality of Life Scale for the Elderly, International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), Geriartric Depression Scale Short Form (GDS-SF) and Jenkins Sleep Scale (JSS) were administered. Research data were analyzed digitally using IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs.