Salmonella typhimurium biyofilm yapılarında eDNA' nın rolü ve biyofilm ile mücadelede enzim ve antibiyotik uygulaması yoluyla biyofilm yapılarının zayıflatılması
The role of eDNA on biofilm structures of salmonella typhimurium and combat with biofilm structures via enzyme and antibiotic treatment to weakening of the biofilm
  1. Tez No: 507053
  2. Yazar: ÇİĞDEM ELİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda gıda kökenli bir patojen olan Salmonella cinsine ait bir serovaryetenin iki suşunda (S. Typhimurium SL1344 ve DMC4) biyofilm oluşumu üzerine eDNA' nın rolünün belirlenmesi ve çeşitli nükleazların konvansiyonel antibiyotiklerle kombine edilerek biyofilm ile mücadelede etkinliklerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen denemeler sonucunda, denemeye alınan her iki suşta da kullanılan antibiyotiklerin biyofilm oluşumunu büyük oranda eradike etmesine rağmen, deoksiribonükleazların (DNaz I ve Benzonase®) Salmonella biyofilmlerinin eradikasyonunda etkin ajanlar olmadığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra antibiyotikler ve enzimler kombine edilerek Salmonella biyofilmlerine uygulandığında, biyofilm biyokütlesine yine enzimlerden ziyade antibiyotiklerin etki gösterdiği belirlenmiştir. Çeşitli enzimlerle muamele edilen ve enzim muamelesi yapılmayan nükleik asitlerin varlığında geliştirilen Salmonella biyofilmlerinde eDNA' nın biyofilm miktarını azalttığı; bunun yanında özellikle nükleazlarla muamele edilen nükleik asitlerin bulunduğu kuyularda biyofilm miktarının arttığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar Salmonella biyofilmlerinin olgunlaşması üzerinde hücre dışı DNA' nın (eDNA ve gDNA) inhibisyon etkisine sahip olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the role of eDNA in the formation of biofilms in two strains (S. Typhimurium SL1344 and DMC4) of a serovar of a genus Salmonella, a foodborne pathogen, and to identify the activities of various nucleases in combat with biofilms by combining them with conventional antibiotics. As a result of the experiments carried out in this direction, it was determined that deoxyribonucleases did not act as effective agents in the eradication of Salmonella biofilms, although the antibiotics used in both tested strains eradicated biofilm formation. Furthermore, when antibiotics and enzymes were combined and applied to Salmonella biofilms, it was determined that antibiotics were more effective than enzymes on biofilm biomass. In Salmonella biofilms developed in the presence of nucleic acids treated with various enzymes and not subjected to enzyme treatment, it has been found that the amount of biofilm is increased in the wells when the eDNA reduces the amount of biofilm, as well as the nucleic acids treated with nucleases in particular. These results demonstrate that Salmonella extracellular DNA (eDNA and gDNA) have an inhibitory effect on maturation of Salmonella biofilms.