Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) canlı ağırlık yönünde yapılan seleksiyonun kimi verim üzerine etkisi
  1. Tez No: 50708
  2. Yazar: MUSTAFA AKŞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZGE ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) canlı ağırlığın artırılması yönündeki seleksiyon baskısında, dördüncü hafta canlı ağırlığına göre yapılan seleksiyonun etkilerini incelemek amacıyla 6 kuşak süren bir çalışma yapılmıştır. Her bir kuşakta dördüncü hafta canlı ağırlığı bakımından seleksiyon hattında en ağır erkeklerin % 10*u dişilerin de % 30^ bir sonraki kuşağın ebeveynleri olarak seçilmiştir. Ayrıca, deneme süresince seleksiyon yapılmayan, bir sonraki kuşağının ebeveynlerinin rastgele ayrıldığı birde kontrol hattı bulundurulmuştur. Seleksiyon hatundaki bıldırcınların çıkış ağırlığı, dördüncü hafta canlı ağırlığı, ve eşeysel olgunluk ağırlığı, kontrol hattına göre önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. Eşeyler arasında, kuşaklarda farklılıklar ortaya çıkmış, genelde dişilerin erkeklerden daha ağır geldiği saptanmıştır. Bıldırcınların çıkış ağırlıklanrının seleksiyon hatundaki erkeklerde 7.15 g ile 7.94 g, dişilerde 7. 13 g ile 7.91 g, kontrol hatundaki erkeklerde 6.25 g ile 7.66 g, dişilerinde 6.63 g ile 7.78 g arasında değiştiği saptanmıştır. Dördüncü hafta canlı ağırlığına ait kazançlar altı kuşak sonunda erkeklerde 65.71 g, dişilerde 55.77 g olarak saptanmıştır. Eşeysel olgunluk ağırlıkları altı kuşak sonunda seleksiyon hattı erkeklerinde 208.72 g, dişlerinde 236.41 g, kontrol hattı erkeklerinde 149.38 g, dişilerinde 177.26 g olarak belirlenmiştir. Toplam tarak seleksiyon üstünlükleri altı kuşak sonunda erkeklerde 85.66 g, dişilerde 57. 15 g olarak saptanmıştır. Toplam genetik değişme altı kuşak sonunda erkeklerde 52.74 g, dişilerde 32.57 g bulunmuştur. Kuşaklar üzerinden, üvey kardeş analizi (1. yöntem) ile saptanan kalıtım dereceleri erkeklerde 0.35±0.46, dişilerde 0.39±0.15 bulunmuştur. Ebeveyn-yavru regresyonu (2. yöntem) ile tahminlenen kalıtım dereceleri erkeklerde 0.32±0.51, dişilerde 0.37±0. 19 bulunmuştur. 82Gerçekleşen kalıtım dereceleri (3. yöntem) ise erkeklerde 0.62, dişilerde 0.57 olarak saptanmıştır. Kesim özellikleri bakımından genelde her kuşakta seleksiyon battı ile kontrol hattı arasındaki farklar, seleksiyon hattının lehinde önemli bulunmuştur. Dördüncü hafta cardı ağırlığı ile kesim özellikleri arasındaki fenotipik ilişkiler erkek ve dişilerde genelde yüksek düzeyde önemli olarak saptanmıştın-. 83
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried oul lo determine the genetic cfTcct of mass selection for 4-wcck body weight over 6 generations on 4-week body weight and slaughter characteristics in Japanese quail. Birds were weighted individually. Individual selection for body weight was carried out at 4 weeks, separately for each sex. The proportion kept was 10 % for males and 30 % for females of the selection line that was selected for high body weight. There was an unselected control line in each generation. Hatching weights and sexual maturity weights of quails have been found more significant in selected line than control line. The differences between sexes for hatching weights and sexual maturity weights have been generally more significiant in females than males. Total gains obtained from males and females for 4-week body weight of 6“1 generation were 65.71 g and 55.77 g respectively Weighted selection differentials obtained from males and females for 4-weeks body weight of 6”1 generation were 85.66 g and 57. 15 g respectively. At the end of the six generations, total genetic improvement obtained from males and females for 4-week body weight of 6T generation were 52.74 g and 32.57 g respectively. The realized heritabilities, the heritabilities from the analyses of variance sire companent and the computed heritabilities from within sire progeny regression of all generations were 0.62, 0.35±0.46? 0.32±0.5 for males and 0.57, 0.39±0, 15, 0.37±0. 19 for females respectively. Phenotypic correlations between 4-week body weight and slaughter characteristics were found to be positive and high levels in males and females.