Mars 240 (MIL A46100) zırh çeliğinin korumalı metal ark kaynağı ile birleştirilerek kaynak performansının incelenmesi
Investigation of welding performance by combining Mars 240 (MIL A46100) armor steel with metal arc welding with protection
  1. Tez No: 507109
  2. Yazar: MUSTAFA ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çelik, geçmişten günümüze hem kullanım alanının geniş olması hem de geliştirilmiş prosesler yardımı ile seri üretim maliyetlerinin düşük olması nedeniyle yaygın kullanıma sahip malzeme olmuştur. Yüksek saflıktaki demir üretiminin yanı sıra geliştirilen alaşımlama teknikleri ile elde edilen çelik üstün mekanik ve mikro yapısal özellikleri ile makine elemanlarının üretiminde artan oranda kullanım payını artırmaktadır. Alaşım elemanlarının çelikte kullanılmaya başlaması ile savunma sanayinde zırh malzemesine olan talebin karşılanması da mümkün olmuştur. Bu çalışmada, ESAB AUTROD 16.95 MIG kaynak teli kullanılarak MARS 240 (MIL – A46100) zırh çeliği Gaz Korumalı Metal Ark (MIG) kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Değişken kaynak hız parametresinin, MARS 240 zırh çeliğinin metalografik ve mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Kaynaklı birleştirilen levhalardan standart çekme numuneleri çıkarılarak, çekme test cihazında çekme testleri gerçekleştirilerek kaynak performansları belirlenmiştir. Çekme test sonucunda kaynak işlemi 11.3 mm/sn hız ile gerçekleştirilen kaynaklı numunede en yüksek çekme dayanımı elde edilmiştir. Kaynak bölgelerinin mikro yapıları optik mikroskop yardımıyla belirlenmiştir. Farklı kaynak parametrelerinin, kaynağa etkilerini belirlemek amacıyla mikro sertlik ölçümleri gerçekleştirildi. Test sonuçları incelendiğinde kaynak işlemi 11.3 mm/sn hız ile gerçekleştirilmiş olan N3 numaralı numunede daha belirgin sertlik artışlarının meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Steel has become a favorite material in terms of both the wide range of usage from the past to the present day, as well as the low cost of production on the basis of mass production with the help of developed processes. In addition to high purity iron production, the steel obtained by the advanced alloying techniques increases the share of increased usage in the production of machine elements with its superior mechanical and micro structure properties. It is also possible to meet the demand for armor materials in the defense industry with the use of alloying elements in steel In this work, MARS 240 (MIL-A46100) armor steel was combined by Gas Protected Metal Arc (MIG) welding method using ESAB AUTROD 16.95 MIG welded wire. The effects of the variable welding speed parameter on the metallographic and mechanical properties of the MARS 240 armor steel are investigated. The standard tensile specimens were prepared from the welded joints and tensile tests were performed to determine weld performance. The tensile test result is the highest tensile strength of the welded specimen at a welding speed of 11.3 mm / sec. The microstructure of the weld zones was determined by means of optical microscopy. Micro hardness measurements were performed to determine the effects of different welding parameters on the weld. When the test results are examined, it is found that the welding operation has more pronounced hardness increases at N3, which was performed at a speed of 11.3 mm / sec.