Penicillium mallochii suşunun pigment üretimi, karakterizasyonu ve pigment üretimine etki eden faktörlerin belirlenmesi
Optimization of pigment production of Penicillium mallochii isolate of orange-red pigment maker and determination of factors affecting pigment production
  1. Tez No: 507108
  2. Yazar: YOUCEF BOUHRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde sentetik boyaların kullanılmasının çevre ve insanlarda üzerinde zararlı etkilerinin olduğu, insanlarda görülen alerjik astım, toksijenik ve karsinojenik hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle doğal kaynaklardan insanlara ve çevreye zarar vermeyen doğal pigment arayışı tüm dünyada devam etmektedir. Funguslardan pigment elde etmeye yönelik çalışmalar oldukça yenidir. Bu çalışmada kullanılan kırmızı-turuncu pigment üretici suş, Penicillium mallochii, moleküler yöntemlerle tanılandı ve pigment üretimi araştırıldı. Pigment üretiminde farklı besiyerleri kullanıldı ve en yüksek verim Sabouraud Dextrose Agar (SDA) besiyerinden elde edildi. SDA besiyerinde farklı sıcaklık ve farklı pH' larda, hem aydınlık hem de karanlık 18 gün boyunca inkübe edilen fungusun pigment üretimine sıcaklık ve pH' ın etkileri araştırıldı. Pigment ekstresi elde etmek için fungus filamentleri uzaklaştırılmış agar blokları ethanol (w/v: 1/1: g:mL) içerisine alındı ve 72 saat 26 °C' de 160 rpm' de çalkalamalı inkübatörde bırakıldı ve sonra filtre edildi. Çözeltiden solvent döner buharlaştırıcı ile daha sonra ekstre liyofilize edilerek turuncu-kırmızı pigment (25mg/mL) elde edildi. En yüksek pigment üretimi fungusun karanlık ortamda, pH 5' te ve sıcaklık 30 °C' üretildiğinde de görüldü. En fazla pigment (28 g/L) SDA besiyerinden elde edildi. Pigment çözeltisinin farklı pH, farklı sıcaklıklar ve farklı solventler ile renk karakterizasyonu yapıldı. Sonuç olarak spektofotometrede 450 nm dalga boyunda belirlenen renk absorbansının pH (2-12) ve sıcaklık (25 °C-100 °C) arasında değişmediği belirlendi. Ayrıca solvent olarak su, etanol ve asetik asit kullanıldığında spektofotometrede okunan değerler arasında en yüksek absorbans değeri etanolde elde edildi. Fungusların doğal pigment üreticisi olarak kullanılmasının çevre ve canlılar üzerinde olumsuz etkilere neden olmaması, fungusları avantajlı hale getirmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Karakterizasyon, optimal, pigment üretimi, Penicillium mallochii, renk.
Özet (Çeviri)
It is now known that the use of synthetic dyes has harmful effects on the environment and human beings, causing allergic asthma, toxigenic and carcinogenic diseases in humans. For this reason, the search for natural pigments that do not harm people and the environment from natural sources continues all over the world. For this reason, the search for natural pigments that do not harm people and the environment from natural sources continues all over the world.The investigation to obtain pigments from fungi are quite new. The red-orange pigment producing strain, Penicillium mallochii, used in this study was identified by molecular methods and pigment production was investigated. Different media were used for pigment production and the highest yield was obtained from Sabouraud Dextrose Agar (SDA) medium. Temperature and pH effects on pigment production of fungi incubated for 18 days in both light and dark at different temperatures and different pH on SDA medium were investigated. To obtain the pigment extract, the fungus filaments were removed from the agar surface and then the agar blocks were taken up in ethanol (w/v: 1/1: g: mL) and left in a shaking incubator at 160 rpm at 26 °C for 72 hours and then filtered. The solvent was removed by rotary evaporator and the orange-red pigment extract was lyophilized (25 mg/mL). The highest pigment production fungus was obtained when the fungus was produced in the dark at pH 5 °C and temperature 30 °C. The highest pigment (28 g/L) was obtained from SDA medium. The color characterization of the pigment solution was made with different pH, different temperatures and different solvents. As a result, it was determined that the color absorbance determined at 450 nm wavelength in spectrophotometer did not change between pH (2-12) and temperature (25 °C-100 °C). Furthermore, when water, ethanol and acetic acid were used as solvents, the highest absorbance value was obtained in ethanol, among the values read in the spectrophotometer. The fact that the use of fungi as natural pigment producers does not cause adverse effects on the environment and the living things makes fungus advantageous. KEYWORDS: Characterization, optimal, pigment production, Penicillium mallochii, color.