Değişik sıra aralıklarının adi fiğ (vicia sativa l.) ve tüylü fiğ (vicia villosa roth.)'de ot verimi ve kimi verim özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 50712
  2. Yazar: NEFİSE-LİMOUCHY AZAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET SOYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 19
Özet
19 ÖZET Bornova/İzmir koşullarında 1994-1995 kış yetiştirme döneminde yürütülen çalışmada Adi Fiğ (Kubilay-82) ve Tüylü Fiğ (Menemen-79) türleri serpme - 20 cm ve 40 cm'lik sıra aralığında ekilmişler, elde edilen sonuçlar aşağıda belirtilmiştir: - Fiğ türleri arasında; bitki boyu, yeşil ot verimi, yaprak oranı, kuru ot ve kuru madde verimleri bakımından farklar önemli bulunmakta, verimler bakımından Tüylü Fiğ (Menemen-79) üstün görülmektedir. Buna karşın kuru ot ve kuru madde oranları bakımından türler arası farklılık önemsiz bulunmuştur. - Ekim şeklinin, yukarıda belirtilen hiç bir karaktere önemli bir etkisi görülmemektedir. Ege Bölgesi koşullarında kışlık 11. ürün olarak Fiğ yetiştirilmek istenirse Tüylü Fiğ (Menemen-79) tercih edilmeli ve işletmenin yapısına uygun ekim şekli (serpme-sıra) seçilmelidir. EFFECT OF DIFFERENT ROW SPACINGS ON THE YIELD AND SOME OTHER YIELD CHARACTERISTICS OF COMMON VETCH (Vicia sativa L.) AND HAIRY VETCH {Vida villosa Roth.) SUMMARY In this study conducted under Bornova/lzmir conditions during winter period in 1994-1995, common vetch (Kubilay-82) and hairy vetch (Menemen-79) were seeded by broadcasting or in rows with 20 cm-40 cm apart and the results were summerized as followings: - There were significant differences among the vetch species in terms of plant height, green matter yield, leaf ratio, dry matter and hay yield and hairy vetch showed superiority. However, there was not any indication of difference with regard to hay and dry matter rate. ', i ' - The effect of sowing method on the above mentioned characterictics were not significant. | It was suggested that hairy vetch should be prefered as second crop in winter under the conditions of Aegean Region and the proper sowing methods (broadcasting-drilling) suitable for the farm structure should be chosen.
Özet (Çeviri)