Kesirli lineer parametreli diskret denklemlerin spektral analizi üzerine
- Tez No: 50713
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSETİN HÜSEYİNOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; sonraki bölümler için yardımcı araç rolünü oynayan t- periodik sınır-değer probleminin özdegerleri ve özvektörleri incelenmiş, özvektörler üzerine ayrılış formülü ve Parseval eşitliği yazılmıştır. ikinci bölümde; lineer operatörlerin spektrum kavramı örneklerle açıklanmış ve periodik katsayılı fark denkleminin spektrumu incelenmiştir. Üçüncü bölümde; periodik katsayılı fark denkleminin özvektörleri üzere ayrılış formülleri ve Parseval eşitliği elde edilmiştir. SUMMARY This thesis consist of three chapters. In the first chapter,eigenvalucs and eigenvectors of t-periodie boundary value problem which helps for the latter chapters, have been studied and explicit formula and Parseval equation about eigenvectors have been written. In the second chapter, the concept of spectrum of linear operations have been explained with examples and the spectrum of the discrete equation with periodic coefficients have been studied. In the third chapter, explicit formula and Parseval equation for eigenvectors of the discrete equation with periodic coefficients have been optanied. 62
Özet (Çeviri)