1 MWp şebekeye bağlı güneş enerjisi santrali performans analizi
Performance analysis of 1 MWp grid-connected solar photovoltaic power
  1. Tez No: 507124
  2. Yazar: FURKAN SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUCİZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya'da ve ülkemizde yaşanan en önemli problemlerden biri olarak karşımıza enerji sorunu çıkmaktadır. Enerji talebini karşılamak için ülkemizde birçok enerji kaynağına başvurulmaktadır. Bunların başında da fosil yakıtlar ve doğalgaz gelmektedir. Hali hazırda enerji elde etmekte kullandığımız yakıtlarının birçoğu hem ekonomik hem de çevresel sorunlara neden olmaktadır. Bu olumsuz çevresel etkilerin azaltılması ve sınırlı olan doğal kaynaklarının kullanımının sınırlandırılması için dünyada ve ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek önem göstermektedir. Bu kapsamda güneş enerjisi uygulamaları ülkemiz için yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli uygulamalardan birisidir. Ülkemiz Güneş Enerjisinden elektrik üretimi için verimli ülkelerden biri olup Güneş Enerjisi ile elektrik üretimi için büyük bir potansiyele sahiptir. Güneydoğu Anadolu bölgesi Türkiye'de en çok güneş alan ve enerji bakımından en ideal coğrafyadır. Güneydoğu Anadolu bölgesini Akdeniz bölgesi takip etmektedir. En az güneş alan ve enerji bakımından en fakir bölgemiz ise Karadeniz'dir. Bu çalışmada ülkemizde Lisanslı ve Lisansız Güneş Enerjisi Santral süreçleri ve 1 MW gücünde Güneş Enerjisi projesi için tozlanmanın performans üzerindeki etkileri ve ekonomik değerlendirmeleri hakkında araştırma yapılmıştır. Güneş Enerji projelerinde kullanılan simülasyon programlarının yanılma yüzdeleri ve doğrulukları değerlendirilerek, projelerde kullanılması öngörülen hata payı belirlenmiştir. Yapılan saha uygulaması ile güneş panellerinin tozlanması azaltılarak toz etkisi en düşük seviyeyi düşürülmeye çalışılmıştır. Bu etkinin elektrik üretimine etkileri ve performans verileri karşılaştırılarak tesise ait ekonomik analiz değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the major problems experienced by our country and countries throughout the world. Our country and the world are resort to many ways for energy supply, the main supply sources are fossil fuels and natural gas. Many of the currently used fuel energy cause both economic and environmental problems. So, the world and our attaches importance exploiting renewable energy sources. In this context, the application of solar energy is one of the most important applications of renewable energy sources in our country and the world. Our country is one of the most efficient countries in terms of electricity generation from solar energy is for electricity generation with solar energy has huge potential. Southeastern Anatolia is the most ideal geographical areas in terms of solar energy in Turkey. The Southeast Anatolia region is followed by the Mediterranean region. The least sunny and the poorest in terms of energy are the Black Sea. In this study, licensed and unlicensed solar power plant processes and the effects of dusting on performance of 1 MWp Solar Power Plant and economic evaluations are researched. Besides, predicted error margin to be used in the projects has been determined by evaluating the lapse percentages and accuracy of simulation programs used in solar energy projects. With the application of the field, the pollution of the solar panels has been reduced and the dust effect has been tried to be reduced to the lowest level. The effects of this effect on electricity generation and performance data were compared and economic analysis evaluations of facility were made.