AMC reflektör kullanımı ile MIMO dual band mikroşerit anten tasarımı
Design of dual band microstrip antenna with AMC reflector
  1. Tez No: 507125
  2. Yazar: SERAP KILINÇ EVRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında 2.45 GHz ve 5.2 GHz'de çalışan T mikroşerit anten; 2.45 GHz ve 5.8 GHz frekansında çalışan L mikroşerit MIMO dual band anten tasarımı yapılmıştır. Tasarımlar CST simülasyon programı kullanılarak yapılmıştır. Kablosuz haberleşme sistemlerinde özellikle gelişen servislerle çoğul–ortam veri iletimi için iç-ortam WLAN sistemlerinde veri hızı ve erişim kalitesi açısından artış gerekmektedir. Yeni nesil kablosuz haberleşme sistemlerinde yüksek iletim performansı ve yüksek veri hızlarına gönderici ve alıcıda çoklu anten kullanımı sağlayan MIMO sistemler ile ulaşılabilmektedir. MIMO sisteminde uzaysal alan kullanılarak aynı zaman ve frekansta çoklu anten üzerinden paralel veri iletimi yapılabilmektedir. Anten parametrelerinin verimini artırmak içinde; yapay manyetik iletken tasarımı (AMC) yapılarak, anten için reflektör olarak kullanılmıştır. Tasarlanan dual band MIMO mikroşerit antenlerin; yansıma katsayısı, ışıma diyagramları, kazanç gibi parametrelerini incelenmiştir. Dual band MIMO mikroşerit anten sistemi ile klasik anten sistemlerini karşılaştırarak, avantaj ve dezavantajları belirlenmiştir. MWA uygulamalarda mevcut klasik dual band MIMO mikroşerit antenlere göre; AMC substratlar kullanılarak daha performanslı, yönlülüğü daha yüksek, parametreleri iyileştirilmiş anten sistemi elde edilmiş ve tasarlanan antenlerle hedef spesifikasyonları ve uluslararası standartları (WHO, FCC vb.) sağlanmıştır. AMC substrat ile beraber anten tasarımı, anten fonksiyonlarının testi, simülasyonu bu tez çalışmasının temelini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, T microstrip antenna operating at 2.45 GHz and 5.2 GHz; L microstrip MIMO dual band antenna design operating at frequencies of 2.45 GHz and 5.8 GHz. The designs were made using the CST simulation program. In wireless communication systems, especially in emerging services, it is necessary to increase the data rate and quality of access in the internal WLAN systems for multi-media data transmission. New generation wireless communication systems can be achieved with MIMO systems that provide high transmission performance and high data rates using multiple antennas at the transmitter and receiver. In the MIMO system, parallel data can be transmitted over multiple antennas at the same time and frequency using the spatial field. An artificial magnetic conductor design (AMC) was used to increase the efficiency of the antenna parameters and it was used as a reflector for the antenna. Designed dual band MIMO microstrip antennas; reflection coefficient, radiation diagrams, gain, etc. Advantages and disadvantages of dual band MIMO microstrip antenna system are compared with conventional antenna systems. In MWA applications, using AMC substrates according to the conventional dual band MIMO microstrip antennas, more performance, higher directional, improved parametric antenna system was obtained and target specifications and international standards (WHO, FCC etc) were provided with designed antennas. Antenna design together with AMC substrate, testing of antenna functions, simulation is the basis of this thesis work.