Isparta ili sulama kooperatiflerinde sulama işletmeciliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation management in Isparta province irrigation cooperatives
  1. Tez No: 507136
  2. Yazar: MURAT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Isparta İlinde faaliyet gösteren sulama organizasyonları içerisinde önemli bir yere sahip olan sulama kooperatiflerinin; sulama işletmeciliği, mali, idari ve teknik açıdan sorunlarının belirlenmesi, kooperatif üyelerinin sulama işletmeciliği açısından memnuniyet düzeylerinin saptanması ve belirlenen sorunlara çözüm önerilerinin getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, su dağıtımı basınçlı sulama sistemleri ile yapılan 16 adet sulama kooperatifi baz alınarak yapılmıştır. Araştırmaya konu edinilen kooperatiflerde toplam üye sayısı 3452'dir. Üyelerin seçiminde oransal örnek hacim formülü dikkate alınarak 169 üye, 16 yönetici ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda, üyelerin % 72.8'inin 50 yaşın üzerinde ve % 68'inin ilkokul mezunu oldukları belirlenmiştir. Arazi parça sayıları 5'den fazla olanların oranı % 76.3, tarımsal faaliyetlerden memnuniyet düzeyleri düşük-çok düşük olanların oranı ise % 62.1'dir. Sulama konusunda eğitim verilmediğini belirten kooperatif üyelerinin oranı % 77.5'tir. Üyelerin % 29'u sulamadan memnuniyetlerini düşük-çok düşük şeklinde belirtirlerken, % 40.8'i ise yüksek-çok yüksek olarak ifade etmişler, % 46.7'si ise sulama suyunu istedikleri anda alabildiğini belirtmişlerdir. Üyelerin % 64.5'i su ücretinin yüksek-çok yüksek olduğunu düşünürlerken yöneticilerin ancak % 31.3'ü yüksek-çok yüksek olduğu düşüncesindedirler. Araştırma sahasında, sulama suyu ücretini zamanında ödüyorum diyenlerin oranı ise % 89.3'tür. Ankete katılan üyelerin % 71'i sulama organizasyonları içerisinde sulama kooperatiflerini daha başarılı bulmuş ancak devlet kontrolü istediklerini belirtmişlerdir. Araştırmada ayrıca gece sulaması, sulama suyu ücretini zamanında ödeme, sulama suyu ücreti, sulama suyu ücreti belirleme yöntemleri, sulama suyunun yeterli miktarda ve istenilen zamanda alınabilme durumu, fazla su uygulaması ile yaş ve eğitim durumu arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the problems of the irrigation cooperatives with a significant place among the irrigation organizations operating in Isparta province in terms of irrigation management and in financial, administrative, and technical terms; to discover the satisfaction levels of the members of the cooperatives in terms of irrigation management; and to propose solutions to the problems determined. The study was carried out on the basis of 16 irrigation cooperatives at which water was distributed with pressurized irrigation systems. The total number of members was 3,452 at the cooperatives mentioned in the research. A questionnaire study was carried out with 169 members and 16 managers considering the formula of the proportional sampling method in the selection of the members. As a result of the research, it was determined that 72.8 % of the members were aged over 50 and that 68% of them were primary school graduates. The rate of those with more than 5 pieces of land out of the members participating in the questionnaire was 76.3%, while the rate of those with low-very low levels of satisfaction with the agricultural activities was 62.1 %. The rate of members of cooperatives who stated that no training on irrigation was provided was 77.5 %. Whilst 29 % of the members stated their satisfaction with irrigation as low-very low, 40.8 % of them expressed it as high-very high, but 46.7 % of them stated that they could receive irrigation water whenever they wanted. While 64.5 % of the members thought that the water fee was high-very high, only 31.3 % of the managers considered it high-very high. The rate of those who stated that they paid the irrigation water fee on time was 89.3 % in the study area. 71 % of the members who participated in the questionnaire found the irrigation cooperatives more successful among the irrigation organizations but stated that they demanded the state control. In addition, the relationships among night irrigation, payment of the irrigation water fee on time, irrigation water fee, methods of determining the irrigation water fee, the case of receiving irrigation water in adequate amounts and at the desired time, excessive water application, age, and educational status were found statistically insignificant in the research.