İzmir iklim koşullarında yıl boyu aster chinensis yetiştirme olanaklarının araştırılması
- Tez No: 50715
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bir uzun gün bitkisi olan Aster chinensis, çiçeklerini sadece Haziran- Ekim aylan arasında açmaktadır. İzmir iklim koşullarında yıl boyu Aster chinensis yetiştirme olanaklarının araştırılması ırasında“Germenia”,“'Pompon”,“Pommax”çeşitleri kullanılmıştır. Eylül 1994- Mayıs 1995 yılları arasında her ayın birinde ekilen tohumlar yaklaşık bir hafta sonra çimlenmiştir. Bitki 5 m. boya ulaştığında 1. şaşırtma, 13-15 cm.'e ulaştığında ise 2. şaşırtma yapılmıştır, üçeklenme bundan 5 hafta sonra gerçekleşmiştir.Nisan ayında bitkiler sera dışına alınmıştır. Tohum ekim zamanlarının çimlenme yüzdelerine etkileri incelendiğinde“Germenia”', Pompon“ ve ”Pommax“ çeşitlerinde en düşük çimlenme yüzdeleri Aralık, en yüksek imlenme yüzdeleri ise Nisan- Mayıs aylarındaki ekimlerden alınmıştır. Farklı ekim zamanlarına göre çeşitlerin gelişme süreleri açısından ”Germenia“ da ylül 'de ekilen tohumların fideleri 150 günde, Mayıs 'da ekilenler ise 55 günde çiçeğe dinişlerdir. Bu, ”Pompon“ çeşidinde 145-57 gün, ”Pommax“ çeşidinde ise 147-61 gün arasında değişmektedir. Tohum ekim zamanlarının çiçek boylarına etkileri incelendiğinde en uzun çiçek sapı. 3ermenia”da Kasım (48.8cm.),“Pompon”da Aralık (45.6cm.) ve“Pommax”da ise Ocak İ4.8cm.) ayında, en kısa çiçek sapı“Germenia ”ve“Pompon ”çeşidinde Şubat (28cm. - 1.3cm) ayında,“Pommax ”çeşidinde ise Eylül (46.8 cm.) ayındaki ekimlerden elde gelmiştir. Farklı ekim zamanlan arasında çiçek çapı bakımından büyük farklar olmamıştır. En büyük çiçek çapı“Germenia ”da Aralık (6.3 cm.),“Pompon ”da Mayıs (4.7 cm.) ve pommax“ da ise Eylül, Kasım, ve Mayıs (5.1 cm ) aylanndaki ekimlerden, en küçük çap jermenia ”ve“Pompon”da Ocak ayında (4.5 cm.- 3.3 cm.),“Pommax”' da ise Şubat (4.5 n.) ekimlerinden elde edilmiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aster chinensis which is a long-day flower flowered only between the months of July md October. In order to study the possibility of ^Sowing the plant of Aster chinensis at the climate :onditions of Izmir, the types of“Germenia ”,“ Pompon”and“' Pommax ”have been used. The seeds have become sprouted after one week of their planting date which have been ilanted on every first day of the month between the dates of 1994 September and 1995 May. Mien the length of the plant has reached to 5 cm., the first transplanting ; when it has reached o over 13-15 cm., the second transplanting have been made. The plants have been taken out >f the green- house in April. If the effects of the periods of sowing on the percentage of sprout have been observed, me can see that the least percentage of sprout of the types“Germenia ”,“ Pompon”and Pommax“ has taken place after the sowing in December. On the other hand the most lercentage of sprout of them has been observed after the sowing period between the months of ^.pril and May. The seedlings of the ”Germenia“ have become flowering in plants in 150 days which iave been sown in September. Besides the seedlings of same kind have become flowering in ilants in 55 days which have been raised from sowings in May.This happened as it is xplained above due to the relation between the different planting date time and the growing eriod of the types of the plant. The same case takes place in 145-57 days for the type of Pompon ”and 147-61 days is the time belongs to the“Pommax ”type regarding the same ase. When the effects of the planting date on the height of the flowers have been observed, : is seen that the longest flower stalk of“Germenia ”has been found as 48.8 cm. after its owing took place in November. It has been 45.6 cm. found for“ Pompon ”after its sowing )ok place in December and also it has been 54.8 cm. found for“Pommax ”type after its awing date in January. The shortest flower stalk of“Germenia ”type is 28 cm. and for Pompon“ is 21.3 cm. after the sowings dates of February. The shortest flower stalk of Pommax”type has been found as 46.8 cm. after its sowing in September. One can say that the different planting dates haven“t got much effect on the flower iameters. It is seen that the biggest flower diameter of ”Germenia“ has been found as.3 cm. after its sowing took place in December. It has been 4.7 cm. found for ”Pompon“ fter its sowing took place in May and also it has been 5.1 cm. found for ”Pommax“ type fter its sowing dates respectively in September, November and May. The smallest flower iameter of ”Germenia“ and for ”Pompon“ types are 4.5 cm. and 3.3 cm. after their sowing )ok place in January. The smallest flower diameter of ”Pommax " is 4.5 cm. after its sowing >ok place in February. 33