Toz metalurjisinde yeni tip mekanik karıştırıcı tasarımı ve verimliliğin incelenmesi
The design of new type mechanic mixer in powder metallurgy and investigation of its efficiency
- Tez No: 507158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, toz metalürjisi yönteminde kullanılan mevcut karıştırma ve öğütme metotlarının dışında yeni bir yüksek enerjili öğütme ve karıştırma sisteminin tasarlanması ve cihazın üretimi gerçekleştirilmiştir. Tasarımın tamamlanması için sistemin optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilecek ve bu süreçte alınan sonuçlar ve çalışma şartlarına göre cihaz geliştirilerek tasarımı ve üretimi tamamlanmıştır. Böylece emsallerine göre daha kısa sürede, daha verimli ve enerji tasarrufu sağlayan bir sistem ortaya çıkması başarılmıştır. Bu amaç doğrultusunda tasarlanan toz öğütme makinası orbital ve lineer olarak birbirilerine bağımlı ve bağımsız çalışabilecek kabiliyette tasarlanmıştır. Farklı proses parametreleriyle yapılan verimlilik testleri sonucunda, benzer nitelikte ticari olarak temin edilebilen yüksek enerjili öğütme sistemlerinden daha kısa sürede ve yüksek verimlilikle öğütme işlemlerini gerçekleştirebildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, a new high-energy grinding and mixing system has been designed and manufactured apart from the existing mixing and grinding methods used in the powder metallurgy process. In order to complete the design, optimization studies of the system will be carried out and the design and production have been completed by improving the machine according to the results and working conditions. Thus, in a shorter period of time than its predecessors, a more efficient and energy-saving system has been achieved. The high energy milling machine is designed to be able to operate dependently and/or independently both orbitally and linearly. As a result of the efficiency tests conducted with different process parameters, it has been demonstrated that grinding operations can be performed in a shorter time and with higher efficiency than similar commercially available high energy grinding systems.