Heterojen katalizör varlığında soya yağından biyodizel üretimi
Biodiesel production from soybean oil in the presence of heterogeneous catalyst
  1. Tez No: 507172
  2. Yazar: UTKU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Biyodizel üretiminde katalizörler önemli rol oynamaktadırlar. Heterojen katalizörler ticari homojen katalizörler ile karşılaştırıldığında, ayırmada kolaylık ve tekrar kullanılabilirlik gibi avantajları vardır. Bu nedenle son yıllarda heterojen katalizör kullanarak biyodizel üretimine yönelik birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada soya yağından biyodizel üretmek için heterojen katalizörler olarak CaO ve grafen oksit kullanılmıştır. Satın alınan CaO çeşitli sıcaklıklarda aktifleştirildikten sonra kullanılmıştır. Grafen oksit, grafit tozundan Hummers yöntemi ile hazırlanmıştır. CaO'in sentezlenen grafen oksitten daha etkili olduğu gözlenmiştir. Katalizör miktarının, aktifleştirme sıcaklığının ve reaksiyon süresinin artması ile biyodizel veriminin artığı bulunmuştur. En yüksek biyodizel verimi, 900 °C de aktifleştirilmiş CaO'den %15 oranında kullanıldığında ve 6 saat reaksiyon süresi sonucunda elde edilmiştir. Bu koşullarda elde edilen biyodizel verimi %99,4 olmuştur. Elde edilen biyodizellerin ester içerikleri incelenmiş ve en yüksek verim ile elde edilen biyodizeller için TS EN 14214:2012+A1:2014'e göre analizleri yapılarak mevcut standart ile limit değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Catalysts play an important role in the production of biodiesel. Heterogeneous catalysts have advantages in terms of separation and reusability compared to the traditionally used homogeneous catalysts. For this reason, there have been many studies on the production of biodiesel using heterogeneous catalysts in recent years. In this work, CaO and graphene oxide were used as heterogeneous catalysts to produce biodiesel from soybean oil. The purchased CaO was used after being activated at various temperatures. Graphene oxide was prepared from graphite powder by Hummers method. It has been observed that CaO is more effective than the synthesized graphene oxide. Increase in the amount of catalyst, the activation temperature and the increase of the reaction time, the biodiesel yield was found to be increased. The highest biodiesel yield was obtained when 15% of CaO activated at 900 ° C was used in 6 h of reaction time. The biodiesel yield obtained under these conditions was 99.4%. The ester content of the obtained biodiesel was examined and the biodiesel obtained with the highest yield was analyzed according to TS EN 14214: 2012 + A1: 2014 and the limit value was compared with the standards.