Determining the volume of air cells in hen egg during the storage time
Tavuk yumurtalarında depolanma süresınce hava boşluğu hacmının belırlenmesı
  1. Tez No: 507203
  2. Yazar: SONIA SARDAR TALB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ UYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BAKKALBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yumurtanın boyutunu (uzunluk, genişlik, hava hücresi yüksekliği) elde etmek ve Narushin denklemi ile yumurta hacmini hesaplamak için bir görüntü işleme yöntemi geliştirilmiştir. Çalışmada, hava hücresi yüksekliği görüntü işleme yöntemi ile belirlenmiş ve elektronik kumpas ile manuel olarak ölçülmüştür. Görüntü işleme yöntemi ve manuel ölçüm arasındaki hatalar %10'dan daha az olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı, farklı sıcaklık ve depolama sürelerinde yumurtaların kalite parametrelerini tahmin etmektir. Yumurta örnekleri çiftlikte yumurtladıktan hemen sonra ölçüldü ve 10, 25 ve 30o C' lik çeşitli sıcaklıklarda 5, 10, 15 ve 20 günlük depolama süreleri ölçüldü. Yumurta ağırlığı, özgül ağırlık, ağırlık kaybı, hava hücresi yüksekliği ve hacmi, depolama süresi ve sıcaklığından büyük ölçüde etkilendiği görülmüştür. Depolama sırasında su ve bazı organik bileşiklerin kaybına uğrayan yumurtalarda hava boşluğu büyüklüğü tazeliği tahmin etmek için ana ölçümlerden biri olarak kabul edilmektedir. Hava hücresi, kabuğun dış zarı ve iç zarı albümen arasındadır. 20 günlük depolama periyodunda, sırasıyla 10, 25 veya 30 ° C'de saklandığında hava hücresi yüksekliği 4.17, 6.34 ve 7.22 mm olduğu görülmüştür. Yumurtalar 15 gün boyunca 25 ° C'de saklandığında, hava hücresi hacmi 0.80 cm3'ü aşmıştır. Benzer şekilde, 5 gün sonra depolama sırasındaki hava hücresi hacmi 30 ° C'de 20 gün sonra 0.42 cm3'e 1.82 cm3'e arttığı görülmüştür. 20 günlük depolama süresince yumurta ağırlığı ve özgül ağırlığı doğrusal olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study,an image processing method was developed to obtain dimensions of the egg and calculate the egg volume by using a formula suggested by narushin,the air cell height was determined by image processing method and measured manually by electronic caliper. The errors were less than %10 between the image processing method and manual measurement.The aim of this study was to predict quality parameters of eggs during different temperature and storage time. Egg samples were measured immediately after being laid and storage periods of 5, 10, 15 and 20 days at various temperatures 10, 25 and 30°C. Egg weight, specific gravity, loss of the weight, air cell height and volume were greatly influenced by storage time and temperature. Since during storage the eggs losing water and some organic compounds air room size is considered one of mainnondestructive measurement to estimate freshness. The air cell is between the outer membrane of the shell and the inner membrane to the albumen. In 20 days storage period air cell height was 4.17, 6.34, and 7.22mm when stored at 10, 25, or 30°C, respectively. When eggs were stored for 15 days at 25°C the volume of air cell exceeded 0.80 cm3. Likewise, the air cell volume during storage after 5 days was 0.42 cm3 increased to 1.82 cm3 after 20 days at 30°C. During 20 days of storage egg weight and specific gravity linearly decreased.