Farklı bitki büyüme teşvik edici bakteri uygulamalarının şeker pancarında (Beta vulgaris var. saccharifera L.) verim ve şeker içeriğine etkisi
The effects of different plant growth promoting bacteria applications on yield and sugar content in sugar beet (Beta vulgaris var. saccharifera L.)
- Tez No: 507223
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma ACC deaminaz aktivitesi gösteren farklı bitki büyüme teşvik edici bakteri içerikli, BM-Root-Pan, BM-Megaflu ve BM-Coton-Plus ticari adlı preparatların, şeker pancarının verim, verim komponentleri ve şeker içeriğine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Deneme 2017-2018 şeker pancarı yetiştirme sezonunda Konya İli Karapınar İlçesinde çiftçi koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada 3 yinelemeli Tesadüf Blokları Deneme Deseni kullanılmıştır. Mikrobiyal bakteriler, bitkilerin 6-8 yapraklı olduğu ve kök büyümesinin hızlandığı (yaklaşık ekimden sonraki 40. gün) dönemde topraktan uygulanmıştır. Uygulamaların yumru ağırlığı, yumru uzunluğu, yumru çapı, bitki başına şeker verimi ve yumru verimi (da) üzerine etkileri önemli bulunmuştur. Yumru ağırlığı, yumru uzunluğu, yumru çapı ve bitki başına şeker verimi yönünden BM-Megaflu; yumru verimi (da) yönünden BM-Megaflu ve BM-Coton-Plus uygulamasının önemli olmak üzere en yüksek değerleri verdiği saptanmıştır. Vejetasyon süreci boyunca BM-Root-Pan uygulamasında en yüksek klorofil içeriği izlenmiştir. Sonuç olarak, bakteri içerikli gübrelerin şeker pancarında yararlı olabileceği ve farklı iklim ve toprak koşullarında çalışmaların sürdürülmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of BM-Root-Pan, BM-Megaflu and BM-Coton-Plus commercial preparations containing different plant growth promoting bacteria that show ACC deaminase activity on the yield, yield components and sugar content of sugar beet. The trial was carried out in 2017- 2018 sugar beet growing season in Konya Province Karapınar District in farmer conditions. The experiment was laid out in Randomized Complete Block Design (RCBD) with three replications. Microbial bacteria was applied from soil in the period that the plants are 6-8 leaves and the root growth accelerates (40 days after sowing). The effects of applications on tuber weight, tuber length, tuber diameter, per plant sugar yield and tuber yield (da) were found to be significant. BM-Megaflu in terms of tuber weight, tuber length, tuber diameter and per plant sugar yield; in terms of tuber yield (da) it was determined that BM-Megaflu and BM-Coton-Plus application gived the highest values. The highest chlorophyll content was observed BM-Root-Pan application throughout the vegetation period. As a result, ıt has been concluded that bacteria-containing fertilizers can be useful in sugar beet and that studies must be continued in different climate and soil conditions.