Akkeçilerde insülin benzeri büyüme faktörü-1'in (ıgf-1) laktasyon dönemindeki değişimi
The change of insuli̇n-li̇ke growth factor-1 i̇n (igf-1) lactati̇on peri̇od i̇n whi̇te goats
- Tez No: 507230
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırmada, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvancılık İşletmesinde yetiştirilen 6 baş 2 yaşlı ve 5 baş 3 yaşlı olmak üzere toplam 11 baş dişi Akkeçi'de laktasyon döneminde IGF-I'in değişimi incelenmiştir. Çalışmada, IGF-I konsantrasyonlarını belirlemek için keçilerin boyun toplardamarından laktasyon sonuna kadar her iki haftada bir düzenli olarak kan örnekleri alınmıştır. Kan örnekleri 4000 devir/dak'da 5 dakika süreyle santrifüj edilmiş ve serumlar laboratuvar analizleri gerçekleştirilene kadar -20 °C'de muhafaza edilmiştir. Kan serumunda IGF-I analizleri enzim immunoassay (EIA) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın gerçekleştirildiği döneme ait meteorolojik veriler Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden temin edilmiş ve bu değerlerden sıcaklık-nem indeksi (SNİ) hesaplanmıştır. Araştırmada, IGF-I konsantrasyonları bakımından dönemler ve yaş grupları arasındaki farklılıklar, tekrarlanan ölçümlü varyans analizi tekniği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, change of IGF-I in lactation period was investigated on 11 heads female White goat (6 heads 2 aged and 5 heads 3 aged) raised in animal this banding unit of the Department of Animal Science, Faculty of Agriculture, Ankara University. To determine IGF-I concentrations, blood samples were regularly taken from jugular vein of goats in every two weeks until the end of lactation period. The blood samples were centrifuged at 4000xg for 5 min. and serum was stored at -20 °C until analysis time. IGF-I analysis in the blood serum were performed by enzyme immunoassay (EIA) method. Climatic values of the period during which the research was carried out were obtained from the State Meteorological Service and the temperature-humidity index (THI) was calculated from these values. In the study, in order to determine differences in the observed IGF-I concentrations with respect to periods and age groups, repeated measures ANOVA analysis was performed.