ONO, ONNO tipi imin bileşikleri - heteronükleer komplekslerinin sentezi ve fotovoltaik özelliklerinin belirlenmesi
Synthesıs of ONO, ONNO type ımıne compounds - heteronuclear complexes and determınatıon of photovoltaıc propertıes
  1. Tez No: 507247
  2. Yazar: MURAT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN NAZIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak salisilaldehitin (C2H6O2) 1,3-diaminopropan (C3H10N2) ile reaksiyonundan ligant olarak kullanılan N,N'-bis(salisiliden)-1,3-diaminpropan (L) Schiff bazı sentezlendi. Bu Schiff bazı ile nikel(II) klorür hekzahidrat'ın etanoldeki reaksiyonundan da [N,N'-bis(salisiliden)-1,3-propandiaminato]nikel(II) (NiL) komp- leksi elde edildi. Elde edilen bu nikel kompleksinden ONO, ONNO tipi hetero-dinükleer ve hetero-trinükleer metal kompleksleri sentezlendi. Ayrıca, tek kristal formda elde edilen iki yeni hetero-dinükleer NiLACH.CdBr2.(DMF)2 ve NiLH.CdI2.(DMF)2 komplekslerinin yapıları X-ışınları tek kristal yöntemi ile yapıları aydınlatıldı. Sonra, Boya Duyarlı Güneş Pillerinde N- ve O- donörlü ligantlar ile geçiş metallerinin hetero-dinükleer ve hetero-trinükleer komplekslerinin elektron donörü olarak kullanılması araştırıldı. Boya duyarlı güneş pili hücresi hazırlanarak, altı görünür bölge dalga boyunda ve beyaz ışıkta akım-potansiyelleri (I-V) ölçüldü ve fotovoltaik parametreleri (açık devre potansiyeli, kısa devre akımı ve dolum faktörü) hesaplandı. Ayrıca, kompleksler X-ışınları verileriyle modellenerek, metal değişiminin absorpsiyona etkisiyle ilgili teorik hesaplamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, N,N'-bis(salicylidene)-1,3-propanediamine (L) Schiff base using as a ligant were synthesized by reaction of salicyaldehyde (C2H6O2) with 1,3-propanediamine (C3H10N2). [N,N'-bis(salicylidene)-1,3-propanediaminato]nickel (II) (NiL) complex was synthesized from reaction of nicel(II) chloride hexahydrate with this Schiff base (L) in ethanolic medium. ONO, ONNO type hetero-dinuclear ve hetero-trinuclear metal complexes were obtained from this product. Besides, two new hetero-dinuclear complexes NiLACH.CdBr2.(DMF)2 and NiLH.CdI2.(DMF)2 their structures were characterized with single crystal X-ray diffraction (XRD). Following, the hetero-dinuclear and hetero-trinuclear transition metal complexes with N- and O- donor ligands were investigated their usage as an electron donor in the Dye Sensitized Solar Cells (DSSC). Dye Sensitized Solar Cell (DSSC) were prepared and their current-pottentials (I-V) at the six visible wave length and white light were measured and then their photovoltaic parameters (open circuit voltage, short circuit current and fill factor) were calculated. Furthermore, theoretical calculations regarding with the effect of metal type on absorption was made by modelling the X-ray data of the complexes.