Akut pankreatit hastalarında hematolojik parametrelerin (trombosit sayımı, ortalama trombosit hacmi, nötrofil/lenfosit oranı ve kırmızı hücre dağılım genişliği) değeri
The value of hematological parameters (neutrophil / lymphocyte ratio, red cell distribution width, platelet count and mean platelet volume) in acute pancreatitis
- Tez No: 507257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAMAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Akut pankreatitte (AP) prognozu tahmin etmede ve ölümle sonlanan AP hastalarında C-reaktif protein (CRP), lökosit sayısı (WBC), nötrofil/lenfosit oranı (NLO), kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW), trombosit sayısı (PLT), ortalama trombosit hacmi (MPV) gibi parametrelerin değerini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışma ile bu parametrelerin biliyer ve nonbiliyer AP hastalarında başvuru anındaki ilişkisi değerlendirilecektir. Bu çalışmaya 01.01.2014-31.07.2016 tarihleri arasında acil serviste AP tanısı alan 168 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak dahil etme ve dışlama kriterleri uygulanan 100 hasta çalışmaya alınmıştır. Bütün hastaların ve kontrol grubun demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), acile başvuru anındaki amilaz, lipaz, CRP, hematolojik parametrelerinin (WBC, MPV, RDW, PLT, NLO) değerleri kaydedildi ve karşılaştırıldı. Hastalar etyolojisine göre biliyer ve nonbiliyer AP grup olarak ayrılarak aynı parametreler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The value of hematological parameters (neutrophil / lymphocyte ratio, red cell distribution width, platelet count and mean platelet volume) in acute pancreatitis There are studies showing the value of parameters such as C-reactive protein (CRP), leucocyte count (WBC), neutrophil / lymphocyte ratio (NLO), red cell distribution width (RDW), platelet count (PLT) and mean platelet volume (MPV) which are estimating the prognosis of acute pancreatitis (AP) and AP patients with fatal outcome. In this study, these parameters will be evaluated in relation to the referral of patients with biliary and non-biliary AP. A total of 168 patients who were diagnosed with AP in the emergency department between 01.01.2014 - 31.07.2016 were included in this study. As a control group, 100 patients with inclusion and exclusion criteria were included in the study. Demographic information (age, sex), amylase, lipase, CRP, hematological parameters (WBC, MPV, RDW, PLT, NLO) of all patients and control group were recorded and compared. According to the etiology of the patients, the same parameters were evaluated by dividing them into biliary and nonbiliary AP groups.