Lamiaceae familyasına ait bazı bitki türlerinin estetik özellikleri bakımından bitkisel tasarımda kullanım olanakları
Possibilities of use in plant design in terms of aesthetic characteristics of some plant species of Lamiaceae family
- Tez No: 507258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı; Göller bölgesinde yayılış gösteren Lamiaceae familyasına ait 4 bitkinin (Ajuga chamaepitys subsp. chia var. chia, Ajuga orientalis, Teucrium chamaedrys subsp. chamaedrys, Teucrium polium) peyzaj mimarlığında kullanım olanaklarının belirlenmesidir. Çalışma kapsamında; 2016 yılı vejetasyon döneminde bitkilerin doğal yetişme ortamlarında fenolojik gözlemler (vejetasyon başlangıcı, vejetasyon bitişi, vejetasyon süresi, çiçeklenme başlangıcı, çiçeklenme bitişi) ve görsel karakteristikleri (bitki boyu, bitki çapı, yaprak eni ve uzunluğu, başak çiçek sayısı, başak çiçek uzunluğu, başaktaki çiçek sayısı, çiçekçik eni ve uzunluğu, başaktaki yaprak sayısı, yayılma uzunluğu)'nin ölçümleri yapılmıştır. Bitkilerin estetik özelliklerinin belirlenmesi amacı ve kullanıcı algısı üzerindeki etkileri ortaya konulması amacıyla uzman (100 kişi) ve halk (100 kişi) anketi olmak üzere iki fark anket çalışması gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bitkilerin bitkisel tasarımda kullanım sonuçları değerlendirildiğinde, estetik özellikleri orta seviyede bulunmuştur. Estetik kullanımları ise bitkilere göre farklılık göstermesine rağmen en fazla uygun olabilir seçeneği tercih edilmiştir. Ayrıca kaya bahçelerinde, konut bahçelerinde, kentsel açık ve yeşil alanlarda kullanımları ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is four plants, (Ajuga chamaepitys subsp. chia var. chia, Ajuga orientalis, Teucrium chamaedrys subsp. chamaedrys, Teucrium polium) that belonging to the family of Lamiaceae which are common in the lake region. Determined opportunity to use within the scope of this working, phenological observation (beginning of vegetation, vegetation ending, vegatation time, beginning of flowering, flowering ending, flowering time) and visual characteristic (plant length, plant diameter, leaf witdh, leaf length, number of spicke flower, length of splke flower, number of floret on spike, number of leaf on spike, spreading length) were measured during the vegetation period of 2016. In order to determine aesthetics qualities of the plants and effects on the users perception two different surveys studies which are expert (100 people) and folk (100 people) were done and the results that obtained were compared. When the results of utilization of plants in plant design are evaluated, aesthetics features were found in the middle level. Although aesthetics use differ according to the vegetable, the most suitable option is preferred. In addition, the use of these plants in medicinal and aromatic plant gardens, in rock gardens, in residential gardens, in public places and green area were risen to prominence.