Isparta ili orman köylerinde lavanta yetiştiriciliğinin ekonomik analizi ve yöre ekonomisine katkıları
Economic analysis and contributions to local economy of lavender production in forest villages of Isparta province
  1. Tez No: 507286
  2. Yazar: KADER HALE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında ormanlar üzerindeki sosyal baskının azalmasına yönelik olarak orman köylülerinin gelir düzeyinin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla, lavanta üreticiliğinin yapıldığı Isparta yöresindeki orman köylerinde, lavanta üreticilerinin genel profilinin ortaya konulması, lavanta yetiştiriciliğinin ekonomik analizinin yapılması, lavanta üretiminin hem hane halkı düzeyinde hem de yöre ekonomisindeki yerinin belirlenmesi ve üretimden pazarlamaya kadar olan sürecin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma amaçlarına ulaşabilmek için Aydoğmuş, Kılıç, Çukurören ve Kuyucak köylerinde lavanta üretimi yapan 105 hane ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ankette demografik bilgiler ile tarımsal üretim ve lavanta yetiştiriciliğine yönelik sorular sorulmuştur. Ekonomik analizler sonucunda yaş lavanta için İç Kârlılık Oranı (İKO) %22,59 ve kuru için İKO %29,24 olarak belirlenmiştir. Merkez Bankası'nın 2017 yılı için belirlenen cari faiz %13,37 düzeyinde olduğundan lavanta üretimi her iki yatırım (yaş ve kuru) için de ekonomik bulunmuştur. Yaş ve kuru lavanta üretimi arasındaki %7'lik fark, kuru lavantanın daha yüksek fiyatla satılabiliyor olmasından kaynaklamaktadır. Lavanta üretim ve pazarlama sürecinde lavanta üreticileri; yerel aracılar, tüccarlar ve yörede faaliyet gösteren fabrikalar olarak belirlenmiştir. Lavanta yetiştiriciliği, yöre ekonomisine katkıları açısından incelendiğinde, hane gelirlerinin %75,8'inin bitkisel üretimden elde edildiği görülmektedir. Lavanta yetiştiriciliğinden elde edilen gelirler, bitkisel üretim gelirlerinin yaklaşık yarısını (%48,8), tüm gelirin ise %37'sini oluşturmaktadır. Lavanta yetiştiriciliğinin yöre ekonomisine katkıları bağlamında sermaye istihdam oranı ölçütüne göre kuru lavanta için sermaye istihdam oranı 36506,95 TL/kişi, yaş lavanta için ise 83235,84 TL/kişi olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of forest villagers is the low-income level and this situation causes more social pressure on forests. One of the new possibilities that can contribute to reducing this pressure is the production of NWFP. It is foreseen that it will be possible to increase the share of our country in the world lavender trade, considering that lavender is a kind adapted to the ecological conditions of the Isparta region and there is enough potential area for lavender cultivation in the region. In this research, it is aimed to put forth the general profile of lavender producers, to make the economic analysis of lavender production and to determine the place of lavender production both at the household level and in the local economy and to analyse of the process from the production to the marketing in the forest villages of Isparta region where lavender production is done. In order to reach the research purposes, a survey was conducted with 105 households who make lavender production in Aydoğmuş, Kılıç, Çukurören and Kuyucak villages. In the survey, demographic information, agricultural production and lavender cultivation were asked. It was determined internal rate of return (IRR) is 22.59%for wet lavender and 29.24%for dry lavender as a result of economic analyses. Lavender production was found economically for both investments (wet and dry) because the current interest rate of the Central Bank is 13.37%for the year 2017. The 7%difference between wet and dry is due to the fact that dry lavender can be sold at higher prices. Lavender production and marketing process has been determined as lavender producers, local intermediaries, traders and factories operating in the region. Lavender producers think there is a problem in the marketing of lavender. The most important reasons for this situation are the uncertainties in terms of price, promotion and distribution over the years. These problems have become more evident in the past decade. It is seen that 75.8%of household income is derived from plant production when lavender cultivation is examined in terms of contributions to the local economy. In addition, other sources of income are low. Income from lavender cultivation is accounts for approximately half of the agricultural production income (48.8%) and 37%of the total income. According to the capital employment rate criterion, the capital employment rate for dry lavender was found to be 36506.95 TRY/person and for wet lavender it was found to be 83235.84 TRY/person, in the context of the contributions of the lavender cultivation to the local economy.