Classification of spectral lines of the holmium in between 700-850 nm and hyperfine structure investigation
Holmiyumun 700-850 nm dalgaboyu aralığındaki spektral çizgilerinin sınıflandırılması ve aşırı ince yapısının incelenmesi
  1. Tez No: 507285
  2. Yazar: SANA ALİ SALEH ASHİBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KANAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 700 nm – 850 nm dalgaboyu aralığında holmiyum atomunun (Ho I) ve bir kez iyonlaşmış holmiyumun (Ho II) spektral çizgilerini sınıflandırılmak ve atoma ait ince yapı enerji seviyelerinin manyetik dipol ve elektrik kuadrapol aşırı ince yapı sabitlerini deneysel olarak belirlemektir. Fourier Transform (FT) Spektroskopi yöntemi kullanılarak alınan spektrumda toplam 177 spektral geçiş incelendi. 88 tanesi ilk defa bu çalışmada olmak üzere toplam 119 spektral çizgi Ho I olarak sınıflandırıldı. Dört adet Ho II çizgisi gözlendi ve 54 tane yeni çizgi Ho I veya Ho II olarak belirlendi. Spektral geçişlerin analizi sonucunda 2 çift pariteli ve 8 tek pariteli enerji seviyesinin manyetik dipol ve elektrik kuadrapol aşırı ince yapı sabitleri ilk defa bu çalışmada elde edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to classify spectral line of holmium atom (Ho I) and singly ionized holmium (Ho II) in the wavelength range of 700 nm to 850 nm and to experimentally determine magnetic dipole and electric quadrupole hyperfine structure constants of atomic fine structure energy levels. A total of 177 spectral transitions has been investigated in the spectra which were recorded by using the Fourier Transform (FT) Spectroscopy method. 119 spectral lines were classified as Ho I, 88 of which were in this study for the first time. Four Ho II lines were observed and 54 new lines have been determined as Ho I or Ho II. As a result of the analysis of the spectral transitions, the magnetic dipole and electric quadrupole hyperfine structure constants of 2 even and 8 odd paririties energy levels have been obtained for the first time in this study.