İzmir ili Menemen ilçesine bağlı ova köylerinde bulunan tarım işletmelerindeki işgücü varlığı ve ekonomik olarak değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 50730
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
I 7.0ZET i Araştırma, Izmir İli Menemen İlçesine bağlı Ova köylerinde bulunan tarım işletmelerinde yapılmış olup amacı, incelenen tarım işletmelerinde işgücü varlığını ve bu işgücünün değerlendirme durumunu ortaya koymaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, araştırma mahalinde bizzat araştırıcı tarafından yapılan anketler ile elde edilmiş olup 1995 üretim yılma aittir. Anket uygulanan işletmelerin; %40'ını 1-30 dekar, %16'sını 31-50 dekar, %21'ini 51-100 dekar ve %23'ünü de 100 dekardan daha büyük işletme arazisine sahip bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre incelenen işletmeler her bir çiftçi ailesi başına düşen işgücü varlığı 1-30 dekar işletme büyüklük grubunda 3.63 erkek iş birimi, 31-50 dekar işletme büyüklük grubunda 3. 17 erkek iş birimi, 5 1-100 dekar işletme büyüklük grubunda 3.55 erkek iş birimi, 100 dekardan daha büyük işletme büyüklük grubunda 4.25 erkek iş birimi ve işletmeler ortalamasında 3.93 erkek iş birimidir. İncelenen işletmelerde, aile işgücünün bir kısmı, işletme dışında çeşitli işlerde çalışmaktadır. Aile işgücünden işletme dışında çalışan işgücünün işletmede kullanılabilir işgücüne oranı işletme büyüklük grupları itibarile %3.5-17.5 arasında değişmekte ve işletmeler ortalamasında %9.5 olmaktadır. Buna karşılık işletmeler iş azamileri olduğu dönemlerde işletme dışında ücretli işçi tutarak çalıştırmaktadır. İncelenen işletmelerde, tüm işletme büyüklük grubunda atıl işgücünün bulunduğu tesbit edilmiştir. İncelenen işletmelerde atıl işgücü oranı %49.4 ile 51-100 dekar işletme grubunda en yüksek, %35 oranı ile 100 dekardan daha büyük işletme grubunda en düşüktür. Bu oran 1-30 dekar işletme grubunda %46.6, 31-50 dekar işletme grubunda %43.3 ve tüm işletmeler ortalamasında da %38.4'tür. Bu araştırma sonucunda incelenen işletmelerin üretim faaliyetlerini üretim kaynaklarının daha etkin kullanıldığı optimal bir üretim planından yoksun olarak yürütmeler nedeni ile atıl işgücü miktarının arttığı anlaşılmıştır. 58
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This research has been undertaken in the farms of villages in Menemen Country in order tp examine the labour use. The date used in this research for 1995 production yjear was collected by the researcher through a survey work of the farms surveyed 40% have 0.1-3 hectares, 16% have 3.1-5 hectares, 21% have 5. 1-10 hectares and 23% have more than 10 hectares of farm land. In the research area, the productive man work unit per each form family has varied between 3.63-4.25 according to different size group of the farm land and on average forms studied. 3.93. In the farms studied some of the family lobaur work in off-form jobs. The retions of off-form lobour / a vailable lobour vaired between 3.5% and 17.5% according to size group (on average 9.5%) However, these farms amploy hired workers in the peak work periods in addition to their own labour. In the farms studied quite a high percent of available labour stays idle. This percentage is the highest in the farms which have 5. 1-10 hectares of form land with 49.4% and the lowest in the farms which have more than 10 hectares of farm land with 35%. The ratio is 46.6% in the farms which have 0.1 -3 hectares of form land, 48.3% in the farms which have 3.1- 5 hectares of from land and is 38.4% on average of all forms. According to the result of this study it has been understand that the percentage of idle labour has increased because of leaking on optimal production plan in these farms studied. -59