T.C. Ziraat Bankasının İzmir Yöresinde örtüaltı tarımı ile ilgili kredilendirme hizmetleri, etkinliği ve gelişme potansiyeli üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50731
  2. Yazar: LEVENT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ÇIKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
ÖZET Tarımın ekonomik gelişmeye yeterli katkıyı sağlayabilmesi herşeyden önce tarımsal gelişmeye, tarımsal gelişme ise birçok aktöre bağlıdır. Bunlar; teknolojinin değişmesi, ekonomik koşulların sağlanması, kurumsal ve yapısal değişmelerdir. Tarımın gelişine aşamasında karşılaştığı en önemli sorunların başında üreticilerin sermaye yetersizliği gelmektedir. Bu da, ancak etkili bîr tarımsal kredi uygulamasıyla ortadan kaldırılabilir.. * Bu çalışmada öncelikle tarım kesiminin fînans düzenine bakılmış daha sonra belirli bir bölgede seçilen örtü altı tarımı ite uğraşan örnek işletmelerle ekonomik ve sosyal durumlarını belirtir bir takım çalışmalar yapılmış, bu işletmelerin kredi kullandıkları kuruluşlar 3e olan ilişkileri incelenmiş ve basan kriterleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bundan sonra; Türkiye'de mevcut kredi organizasyonu içerisinde T.C.Ziraat Bankasının uygulamalarına değinilmiştir. Yapılan, literatür çalışmalarından elde edilen bilgilerin yardımıyla sorunlar ortaya konularak birtakım öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Tarımda kredi uygulamasına ilişkin sorunların genelde, taramn yapısından kaynaklanan sorunlar olduğu belirtilebilir. Özellikle işletme sermayesindeki noksanlık bu yönlü kredi uygulamasının gelişmesini zorlamaktadır. İşte bu sorunların çözümü ile Türk tarımının finansamanında ortaya çıkan bir çok sorununda çözülebileceği söylenebilir. Bu çalışmada yapılan incelemeler sonucunda; kredi kullanan işletmelerin basan oranlan diğer işletme gruplarına göre daha fazla bulunmakla birlikte, kredi kullanan cam serada üretim yapan işletmeler ile sebze üretimi yapan 285 »{. '. ' '..*' K işletmeler diğer işletme gruplarına göre daha başarılı bulunmuşlardır. Genel olarak yapılan değerlendirmede ise; yine cam serada üretim yapan gelmeler 3e çiçek üretimi yapan işletmeler diğer işletme gruplarına göre daha başarılı bulunmuşlardır. t '. '... *
Özet (Çeviri)
SUMMARY The procure enough support on the macro economic development of agriculture depends on agricultural development, even agriculture; development depends on some factors. These factors are changing technologies supplying economic conditions, also establishment and structural changes. In Turkey the previously problem that face to development phase is inadequate capital of the agricultural enterprises. This factor could be elemtnated through an effective credit policies. hi tins thesis previously the financial level of agricultural sector have been analyzed and then the undercover enterprise pattens have been choosed as example in the determined region some studies that indicates economic and social situations of the undercover enterprises have been realized in these enterprises(farms). The connection of the enterprises to the credit institutions have been evaluated and determination of the accomplishment criteria have been realized. Henceford T.C.Z.B.'s credit implementation have been evaluated interior of the Turkish credit organization. Using these knowledges that have been given out from literature studies, the problem have been exposed and some suggestions have been given. Some problems of the agricultural credit implementations causes whole economic structure. Especially since the inadequate capital forces developing of these credit implementations. By elemination of the problems of the under-cover culture, the majority of the sectoral problems will be succeeded. 287As the result of the studies in this work, the success ratio of the farms used credit are higher than the other farm groups and the farms used credit and realized fhs production in glass houses together with the farms dealing with vegetable production are more successful than the other farms. ün the general evaluation; farms realize the production in glass houses along with the farms deal with Sower production are more succesful than the other farm groups. m