Baskı işlemlerindeki parametrelerin baskı patının transferi üzerine etkileri
- Tez No: 50734
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
172 ÖZET İşletme koşullarında yapılan bu araştırmada, 5 önemli baskı teknolojik parametresinin (baskı hızı, rakle tipi, rakle presi, şablon (gaze) inceliği ve kıvamlaştıncı pat maddesi cinsinin), baskının özelliklerini (kumaşa aktarılan baskı boyası miktarı, baskının renk verimi, arkaya geçiş ve kontür netliğini) nasıl etkilediği sistematik olarak araştırılmış ve optimal baskı özellikleri için, en uygun baskı teknolojik parametrelerinin saptanmasına çalışılmıştır. Filmdruck sitemiyle yapılan çalışmalarda, baskı hızının ve rakle presinin kumaşa aktarılan (basılan) baskı boyası miktarı üzerinde önemli bir etksinin olmadığı, asıl etkili olan faktörlerin rakle çapı gaze bezi numarası ve kullanılan baskı boyası reolojisi olduğu anlaşılmıştır. Rotasyon baskı sisteminde ise; rakle presinin arttırılması, kumaşa aktarılan (basılan) baskı boyası miktarını çelik plastik ve airflow raklelerde belirgin bir şekilde arttırırken, manyetik raklede önemli bir artış sağlamamakta, airflow raklede ise hava basıncının arttırılması, kumaşa aktarılan (basılan) baskı boyası miktarını az da olsa düşürmektedir. Plastik rakle ve 50'lil çelik rakle ile çalışırken pres arttırıldığında arkaya geçişler çok belirgin bir artış göstermektedir. Dolayısıyla hem yüksek renk verimi hem de kumaşa iyi nüfuz etmiş baskılar istendiğinde plastik veya 50'lik çelik rakleler kullanılabilinir. Baskı hızı arttıkça kumaşa aktarılan baskı boyası miktarı, renk verimi ve arkaya geçişler azalmaktadır. Genel olarak kumaşa aktarılan (basılan) baskı boyası miktarı plastik rakle kullanıldığında en yüksek, 40'lık çelik rakle kullanıldığında da en düşük olmakta, ayrıca çelik raklelerle çalışırken rakle pozisyonunun yatık olması kumaşa aktarılan baskı boyası miktarını da arttırmaktadır. Aynı şekilde en yüksek renk verimi de plastik rakle ile sağlanmaktadır. 80 mesh'lik şablon ile çalışırken, kumaşa aktarılan baskı boyası miktarı daima aynı şartlarda 125 mesh'lik gaze ile yapılan baskılara nazaran daha fazla olmaktadır. Şablon sıklığının değişiminin arkaya geçişler üzerindeki etkisi, renk kuvveti üzerindeki etkisinden daha fazladır.. Genel olarak alginat içeren yan emülsiyon patı ile yapılan baskılarda diğer üç patla yapılan baskılara nazaran daha fazla boya patı kumaşa aktarılmakta olup, en yüksek renk verimleri eco tipi baskı patı ve Solvitose DK kullanıldığında sağlanmaktadır.173 Baskı işleminden olumlu neticeler alınabilmesi, baskının kaliteli ve tekrarlanabilir olmasına bağlıdır. Baskının kalitesi ise, birinci derecede baskının düzgünlüğü, verimi, kontür netliği ve arkaya geçiş derecesi tarafından belirlenmektedir. Bir baskının son görünüşünü etkileyen faktörler ise -Kumaşın özellikleri, gördüğü ön terbiye işlemleri -Baskı makinasımn hızı -Kullanılan şablon tipi, gaze bezinin özellikleri -Rakle tipi ve özellikleri -Rakle basıncı -Şablonla rakle arasındaki açı -Şablondaki baskı boyası miktarı -Baskı boyasının yüzey gerilimi ve reolojik özellikleridir.
Özet (Çeviri)
174 SUMMARY During these research studies carried out under factory conditions, it's been systematically analysed how the five important printing technology parameters (printing speed, blade type, squeegee blade pressure, screen mesh number and paste thickener type) affect the printing properties (amount of printing paste applied onto the cloth, color formation of printing, color visibility at the back of cloth and outline fineness) and also the most suitable printing technology parameters for optimum printing conditions are tried to be found out. During the studies carried out with the filmdruck system, it's been found out that the printing speed and the squeegee pressure do not have any important affect on the amount of printing paste distributed onto the cloth but the the main factors that are,, mostly effective were the squeegee blade height and filter gauze mesh number as well as / the printing paste reology. With the rotary screen printing system, increasing the squeegee pressure on the steel, plastic and airflow blades leads to an increase on the amount of printing paste distributed onto the cloth; whereas the same increase on the magnetic blades does not have such an affect: Contrarily, increasing the air pressure on the airflow blades causes quite a few decrease on the amount of printing paste. While working with the plastic and steel blade of 50 mm, any increase on the squeegee pressure causes a considerable increase on the dyestuff that is visible at the back of the cloth, for this reason, when a good paste penetration is desired, plastic blades or 50 mm stell blades could be used. As the printing speed increases, the amount of printing paste that is applied onto the cloth, color efficiency and the visibility of the colors at the back of the cloth decrease. In general, the amount of printing paste that's applied onto the cloth is the highest when a plastic blade is used and it is the lowest when a 40 mm steel blade is used. Additionally, while working with steel blades in a slanting position, the amount of printing paste that's distributed onto the cloth increases. In the same way, the highest color efficiency is obtained with the plastic squeegees.175 While working with 80 M screens, the amount of printing paste that's applied onto the cloth in higher than that of a 125 M screen. The effect of any change on the screen mesh number on the amount of color seen at the back of the cloth is higher than its effect on the color strength. Generally, while printing with half emulsion paste consisting of alginate, the amount of printing paste applied is higher than that of working with the other three emulsion pastes, whereas the highest color efficiencies are obtained when the eco-type emulsion paste and Solvitez DK are used. As a result, obtaining positive results from the printing process depends on the quality and the repeatability of the print, whereas printing quality is determined primarily by the precision of the print and then the efficiency, outline sharpness and the degree of paste visible at the back of cloth. The factors affecting the last appearance of a print are as follows: -Cloth properties and its pre-finishing treatments -Speed of the printing machine -Screen type and the gauze used -Squeegee blade type and its properties -Squeegee pressure -The angle between the squeegee blade and the screen -The amount of printing paste in the screen -Surface tension and reology of the printing paste.