The influence of chemical pre-treatment on particle fracture pattern and mineral liberation
Kimyasal ön işlemin tanelerin kırılma şekli ve mineral serbestleşmesine etkisi
- Tez No: 507361
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN HOŞTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Cevher hazırlamadaki konvansiyonel yöntem cevherin öğütme inceliğini arttırarak mineral serbestleşme derecesini yeterli derecelere ulaştırmaktır. Ancak, cevheri ince boyutlara ufalama işlemi hem yüksek enerji maliyetine, hem de zenginleştirme devrelerindeki şlam akışkanlığında problemlere sebep olmaktadır. Dolayısıyla, minerallerin granül sınırlarından kolaylıkla kırılabileceği, bu sayede serbestleşmenin fazla öğütme yapmadan sağlanabileceği yöntemler geliştirilmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sulu kimyasal türlerin granül sınırlarında mineral yüzeyleri ile oluşturduğu yapıların granül sınırlarının çatlamasına yardımcı olup olmadığını, bunun kromit serbestleşmesini arttırıp arttırmadığını tespit etmektir. Bu kapsamda kromit cevheri su, seyreltik yüzey-aktif kimyasal ve elektrolit çözeltilerinde farklı pH ve sıcaklıkta işlenmiştir. İşleme tabi tutulmuş numuneler tek tane kırma yöntemiyle kırılmış, oluşan ürünlerin kütlece dağılımı ve serbestleşme spektrumu, işleme tabi tutulmamış numunenin kırılma tane boyu dağılımı ve serbestleşme spektrumu ile birlikte değerlendirilmiştir. Ayrıca bazı mikroskobik ve spektroskopi yöntemleri kullanılarak serbestleşmeyi arttıran işleme koşullarının granül sınırlarını zayıflatıp zayıflatmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, silikatların hidrolize olmasının granül sınırlarına yakın Si katmanlarını çözeceğini ve bunun da granül sınırları arasındaki çatlamayı kolaylaştıracağını göstermektedir. Silikat minerallerinin H+ iyonları ile yaptığı yapılar mineralin toplu dokusundaki Mg katmanlarını çözeceği için granül sınırlarındaki çatlamayı engellenmektedir. Sudaki tuz ve yüzey-etkin türleri ise granül sınırlarına bağlanmaları ve oradaki Al tabakalarını çözmeleri halinde granül sınırlarındaki çatlamayı ve buna bağlı olarak kromit serbestleşmesini arttırmaktadır. Granül sınırlarındaki çatlamalar, kırılmış iri tanelerde kromit granüllerinin açığa çıkmasına ve kromit miktarının artmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The conventional approach in mineral beneficiation is to increase ore fineness for achieving sufficient degrees of mineral liberation. However, achieving finer products requires higher grinding energies, and finer products generate problem in slurry flow at further processing steps. Then, the emphasis should be given to foster breakage along grain-boundaries between minerals, so that sufficient liberation can be achieved without excess breakage. The purpose of this study is to assess if the aqueous species can make surface complexes at the grain boundaries to promote grain-boundary fracturing, and consequently chromite liberation. For this purpose, chromite ore samples were treated under water, dilute surfactant and electrolyte solutions at varying pH and temperature. The treated samples were broken in drop-weight tester, and then the liberation spectra and mass distribution of the resultant progenies were evaluated with the ones of untreated feed. Besides, some microscopic and spectroscopic tools were used to find evidence for structural changes at the grain boundaries in the case of improved liberation. Results show that hydrolysis of silicates tends to improve grain-boundary fracturing since it preferentially dissolves Si-layers which are located near to or at the grain-boundary regions. However, protonation tends to remove Mg-layers in silicates and hinder grain-boundary fracturing since Mg-layers are accumulated at the bulk texture. Aqueous salt and surfactant species enhance grain-boundary fracturing, and consequently chromite liberation if they form surface complexes and dissolve Al-layers at the grain boundaries. Grain-boundary fracturing yields exposed chromite surfaces and enriched chromite content in coarser progeny classes.